×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Gdańsk będzie miał dwa nowe wysokościowce. To projekt międzynarodowej pracowni

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 02 mar 2023 09:45
Gdańsk będzie miał dwa nowe wysokościowce. To projekt międzynarodowej pracowni
W Gdańsku powstaną dwa nowe budynki: Olivia Nova i Olivia Nord, fot. mat. pras.
Gdańsk będzie miał dwa nowe wysokościowce. To projekt międzynarodowej pracowni
Gdańsk będzie miał dwa nowe wysokościowce. To projekt międzynarodowej pracowni

W ramach gdańskiego kompleksu Olivia Centre powstają dwa nowe budynki: 17-kondygnacyjny obiekt Olivia Nord oraz 15-kondygnacyjny Olivia Nova. Za koncepcją architektoniczną stoi międzynarodowe biuro architektoniczne Epstein.

REKLAMA

  • W Gdańsku powstają dwa nowe obiekty realizowane w ramach inwestycji Olivia Centre.
  • Zgodnie z planami, jeden z kolejnych budynków Olivii ma realizować funkcję biurową, a drugi mieszkaniową z przeznaczeniem na długoterminowy wynajem (tzw. PRS).
  • Inwestor otrzymał właśnie pozwolenie na budowę obu budynków.
  • Otrzymane pozwolenie jest kolejnym z etapów inwestycji i nie oznacza automatycznego rozpoczęcia budowy.
  • Dalsze analizy rynkowe dadzą odpowiedź, kiedy projekt otrzyma zielone światło dla jego realizacji, choć jego kształt jest już znany.

Nowe budynki zostaną wybudowane w północnej części centrum i osiągną wysokość nieco powyżej 50 metrów, odpowiadając wysokością ostatniej inwestycji Olivia Prime. Pierwszy budynek mieszkalny na terenie Olivii, którego robocza nazwa Olivia Nord związana jest z faktem, że będzie to najbardziej wysunięty na północ budynek centrum, zapewniać będzie funkcję długoterminowego najmu instytucjonalnego. Ta coraz popularniejsza formuła najmu zapewnia mieszkańcom możliwość wieloletniego zajmowania lokalu, ale także korzystania z wystandaryzowanej obsługi i usług dodatkowych, niedostępnych w przypadku najmu prywatnego. Z drugiej strony, bezpośrednie położenie przy centrum biurowym powoduje uspokojenie ruchu kołowego w okolicy i ożywienie tkanki miejskiej z korzyścią dla całej dzielnicy.

Na 4 kondygnacji budynku o roboczej nazwie Olivia Nord zaaranżowany zostanie taras, który będzie pełnić funkcję ogólnodostępnej otwartej przestrzeni. Wypełnią go liczne rośliny i miejsca wypoczynku. W budynku dostępnych będzie 151 apartamentów o zróżnicowanej powierzchni. Część mieszkalna osiągnie 17 kondygnacji, zaś drugi budynek sięgnie 15 kondygnacji, oferując 20 tys. m2 powierzchni biurowo - usługowej. Różnica w liczbie pięter wynika z różnej wysokości lokali, choć wysokość obu budynków jest taka sama. Za projekt wnętrz odpowiedzialna będzie wielokrotnie nagradzana pracownia Design Anatomy, która w swoim portfolio ma projekt wnętrz 32 i 34 kondygnacji Olivii Centre, ponad 100 tys. mkw. biur oraz mieszkań w projektach @Home i Olivia Home.

Nowe budynki zostaną wybudowane w północnej części centrum i osiągną wysokość nieco powyżej 50 metrów, odpowiadając wysokością ostatniej inwestycji Olivia Prime, fot. mat. pras.
Nowe budynki zostaną wybudowane w północnej części centrum i osiągną wysokość nieco powyżej 50 metrów, odpowiadając wysokością ostatniej inwestycji Olivia Prime, fot. mat. pras.

Za projekt najnowszych budynków odpowiada międzynarodowe biuro architektoniczne Epstein, na świecie realizujące takie obiekty, jak lotnisko O'Hare International w Chicago, a w Polsce Varso, Chmielna 89 czy Mennica Legacy Tower.

- Zespół budynków składa się z dwóch form wolnostojących połączonych ze sobą poprzez podium. Sąsiadują ze wspólnym atrium zawierającym ogólnodostępną przestrzeń z zielenią urządzoną o funkcjach publicznych oraz serwisowych. Architektoniczna forma tworzy zwieńczenie układu urbanistycznego istniejącej formy Olivia Centre od strony północnej. W poziomie parteru wejścia do budynków są połączone przestrzennie elementami daszku w formie „meandra” ciągnącego się z przerwami po fasadzie aż do ich południowego narożnika - mówi Paweł Kochanek, senior designer z biura Epstein pracujący nad projektem Olivia Nord i Olivia Nova.

Wprowadzenie funkcji mieszkalnej do Olivii potwierdza jej wieloletnią politykę rozwoju w kierunku wielofunkcyjnego obiektu, otwartego na mieszkańców i ich potrzeby. W dotychczasowych budynkach centrum dostępnych jest już 12 restauracji, liczne punkty usługowe, piekarnia, dwukondygnacyjne centrum fitness, apteka, dwa centra medyczne, ogólnodostępny egzotyczny ogród Olivia Garden, w którym dla gości przygotowano 3,5 tyś roślin sięgających nawet 11 metrów wysokości, reprezentujących ponad 400 gatunków i pochodzących z 5 kontynentów oraz centra eventowo-konferencyjne mogące w sumie pomieścić nawet 1000 osób. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie