REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Gdańsk: dobrze zaplanowane miasto przyjazne mieszkańcom

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 24 lis 2021 16:33
Gdańsk: dobrze zaplanowane miasto przyjazne mieszkańcom
Gdańsk będzie inwestował w komunikację i nowe centrum dzielnicowe. fot. Dominik Paszliński, www.gdansk.pl

Gdańsk będzie inwestował w komunikację i nowe centrum dzielnicowe – zapowiadała Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska. Wszystko w myśl zasady miasta małych odległości, oferującego mieszkańcom przyjazne przestrzenie publiczne.

REKLAMA

  • Gdańsk należy do tych niewielu aglomeracji w Polsce, które mogą spodziewać się przyrostu liczby mieszkańców w perspektywie najbliższych kilkunastu lat. Do Gdańska nowych mieszkańców przyciąga morze, dobra infrastruktura, ale także atrakcyjne miejsca pracy. 
  • Wyzwaniem dla miasta jest intensyfikacja zabudowy i uzupełnianie istniejących struktur urbanistycznych wewnątrz miasta. Gdański ratusz stawia na koncepcję miasta krótkich odległości, zbieżnego z koncepcją miasta 15 minutowego.
  • Pomimo, że Gdańsk szczyci się dość wysokim poziomem pokrycia obszaru miasta planami miejscowymi – to około 65 proc. –  pracami planistycznymi obejmowane są kolejne tereny.

– Wyzwaniem jest rozwój miasta do wewnątrz poprzez intensyfikację zabudowy, wypełnianie i uzupełnianie istniejących struktur urbanistycznych. Widzimy też potrzebę wykreowania nowego centrum dzielnicowego w rozwojowej części miasta, jaką jest Gdańsk Południe – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska, podczas spotkania z cyklu W 8 pytań dookoła miasta, organizowanego przez Urban Land Institute Poland (ULI Poland).

Do Gdańska nowych mieszkańców przyciąga morze, dobra infrastruktura, ale także atrakcyjne miejsca pracy. Według ratusza branże kluczowe do rozwoju miasta to przemysłowo-portowo-logistyczna (Wyspa Stogi – rejon Portu Morskiego ), przemysł nowych technologii (rejon Portu Lotniczego) oraz przemysł czasu wolnego – rozwój usług turystyki i rekreacji (Pas Nadmorski).

Miasto przyjazne dla ludzi

– Priorytetem dla miasta jest wielofunkcyjność i rozwój funkcji mieszkaniowo-usługowych, zieleni, oraz funkcji produkcyjno-usługowo-składowych. Chcemy to wdrażać poprzez m.in. tworzenie przyjaznych użytkownikom lokalnych przestrzeni publicznych, w których toczy się codzienne życie mieszkańców. Stawiamy na realizację przyjaznej infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, stworzenie nowego parku w dzielnicy rozwojowej Południe. Chcemy stworzyć warunki, by mieszkańcy terenów intensywnie rozwijających się spędzali czas na powietrzu w otoczeniu urządzonej zieleni. Planujemy też nasadzenia zieleni wysokiej wzdłuż ciągów komunikacyjnych, co wpłynie pozytywnie na lokalny klimat oraz sprawi, że miasto będzie coraz bardziej przyjazne dla jego użytkowników – deklaruje Aleksandra Dulkiewicz.

Gdański ratusz stawia na koncepcję miasta krótkich odległości, zbieżnego z koncepcją miasta 15 minutowego.

– Polskie miasta rozwijają się i pomimo problemów z finansowaniem niektórych inwestycji, stale implementują najlepsze światowe wzorce w zakresie zrównoważonego rozwoju, czy wspierające jakość życia. Gdańsk jest jednym z liderów takiego podejścia, dzięki czemu osiąga sukces i przyciąga nowych mieszkańców, którzy doceniają takie podejście” – mówi Søren Rodian Olsen, przewodniczący ULI Poland i dyrektor zarządzający Logicenters w grupie NREP.

Kolejne tereny objęte pracami planistycznymi

Ani uzupełnianie zabudowy, ani rozwój miasta i ekspansja na nowe tereny nie będą przebiegać płynnie bez odpowiedniego planowania. Gdańsk szczyci się dość wysokim poziomem pokrycia obszaru miasta planami miejscowymi – to około 65 proc. – A jeżeli weźmiemy pod uwagę tereny zalesione, to jeszcze więcej – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz.

To jednak nie wyczerpuje potencjału rozwojowego miasta. Pracami planistycznymi obejmowane są kolejne tereny. Do najważniejszych należą: plan dla Parku Południowego, korytarza PKM Południe, i Śródmieścia w granicach parku kulturowego.

– Najszybciej rozpocznie się procedura zmiany planu dla Parku Południowego na początku 2022 r. Procedura zmiany planu miejscowego w Gdańsku trwa średnio ponad 2 lata. Kolejne będą uzależnione od uzyskania wniosków i rekomendacji w zakresie ostatecznego przebiegu ze Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dla trasy PKM Południe. Zakończenie prac w tym obszarze planowane jest na wrzesień 2023 r. Plan w granicach parku kulturowego uzależniony jest od przyjęcia planu ochrony na podstawie wniosków i wytycznych od Pomorskiego Konserwatora Zabytków – zapowiada prezydent Gdańska.

Gdańsk małych odległości

Gdański ratusz stawia na koncepcję miasta krótkich odległości, zbieżnego z koncepcją miasta 15 minutowego. Komunikacja, w świetle planów władz staje się kluczem integrującym cały ośrodek. Kręgosłupem systemu całej aglomeracji jest kolej metropolitalna, ale potrzebuje ona odpowiedniej infrastruktury dodatkowej.

– Od ponad dekady stawiamy na rozwój komunikacji miejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji szynowej. Służą temu kolejne inwestycje, realizowane w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – podkreśla pani prezydent. – Trasa Gdańsk Południe – Wrzeszcz – Linia tramwajowa z fragmentem układu drogowego to koszt około 300 mln zł. Planujemy to sfinansować z Funduszy Europejskich w nowej perspektywie finansowej 2021-2027. Z tych samych funduszy zamierzamy pozyskać środki na Etap I Zielonego Bulwaru. Z kolei szacowany koszt układu drogowego z tramwajem do Obrońców Wybrzeża wynosi 250 mln zł. Analizowane są również różne warianty przebiegu linii kolejowej na południe Gdańska oraz poza granice administracyjne miasta – wymienia Aleksandra Dulkiewicz.

Inwestycyjny spin

Nowe plany, ani inwestycje infrastrukturalne nie byłyby potrzebne gdyby nie inwestorzy. Przyciąga ich do miasta strategiczne położenie, wysokiej jakości rynek pracy.

– Miasto zawsze dokłada wszelkich starań, aby postępowania administracyjne dotyczące inwestycji były realizowane w terminie. Wsparciem strategicznych inwestycji z sektora nowoczesnych technologii i usług oraz przemysłowych zajmuje się z zespół Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. Jest ona właścicielem gruntów, na których powstają parki inwestycyjne. Obejmują one w pełni wyposażoną infrastrukturę i wewnętrzny układ drogowy. Dzięki takiemu kompleksowemu podejściu do zagospodarowania przestrzennego inwestor może liczyć na skrócenie czasu realizacji inwestycji i szybsze uzyskuje pozwolenia na budowę – podsumowuje prezydent Gdańska.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie