W lutym ponad połowa iluminowanych obiektów w Gdańsku wyposażona została w zegary astronomiczne, które umożliwiają ustawienie nocnej przerwy. W ten sposób miasto planuje oszczędzać energię.
Podświetlenia obiektów działają codziennie od zmierzchu do świtu. Dzięki montażowi specjalnych urządzeń możliwe jest zaprogramowanie przerwy nocnej w ich działaniu. Dzięki temu Gdańsk może zaoszczędzić energię elektryczną i zoptymalizować koszty zużycia prądu. W lutym 2023 roku na gdańskich iluminacjach zamontowanych zostało 55 zegarów czasowych.
W Gdańsku iluminowanych jest 97 obiektów sakralnych, zabytkowych i inżynierskich (kościoły, mosty i wiadukty, bramy, mury, pomniki, parki i skwery, maszty flagowe oraz tablice). W lutym ponad połowa z nich wyposażona została w zegary astronomiczne, które umożliwiają ustawienie nocnej przerwy. Zaplanowaliśmy ją między godziną 23:00 a 4:00.
Zegar astronomiczny, to urządzenie służące do sterowania obwodami elektrycznymi, pracujące we wcześniej zaprogramowanym przedziale okresowym. Dzięki niemu można kontrolować czas działania iluminacji. Ustawia się na nim godzinę załączania i wygaszania źródeł światła.
Zamontowane na ponad połowie naszych iluminacji pozwoliły na ustawienie nocnej przerwy. Energię należy oszczędzać i to właśnie jest celem wprowadzenia pauz. Wykorzystanie urządzeń spowoduje obniżenie rachunku za energię elektryczną zużywaną do podświetlania iluminacji nawet o 30 %.
współzałożyciel i wspólnik JEMS Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Dyrektor Generalny Majkut Design
Projektant Pracownia Architektoniczna 1997 sp. z o.o.