Gdańsk rozkwitnie latem. Ponad 7 tys. mkw. łąk kwietnych w mieścieGdański Zarząd Dróg i Zieleni - 22-05-2020 14:49


Kolejne tereny w Gdańsku zmienią się już latem w pachnące i barwne krainy, informuje Gdańsk Zarząd Dróg i Zieleni na swojej stronie. W ostatnich dniach w kilku lokalizacjach w Gdańsku wysiano 4500 mkw. łąk kwietnych. Pomysł cieszy się dużym entuzjazmem mieszkańców. Łączna powierzchnia łąk kwietnych na terenie Gdańska wynosi 7500 mkw.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni w ostatnich dniach posiał 4500 m2 łąk kwietnych. Tereny, na których jeszcze tego lata pojawią się facelia, kolendra, aksamitka, kminek, malwy, ogórecznik, maki, słoneczniki, gryka, chabry znajdują się w kilku lokalizacjach. Wśród nich spory obszar w pasie rozdziału od ronda przy ul. Wileńskiej do ul. Piecewskiej, polana w Parku Reagana w pobliżu ul. Piastowskiej czy rejon przejścia przez torowisko przy ul. Gościnnej. Pomysł nie jest nowy, od dwóch lat możemy cieszyć się łąkami pełnymi kwiatów w czterech lokalizacjach: Parku im. Ronalda Reagana, w Parku im. Jana Pawła II oraz w Parku Millenium na Zaspie, a także w Parku nad Opływem Motławy. Łączna powierzchnia łąk kwietnych wynosi 7500 m2 na terenie Gdańska.

Należy podkreślić, że łąki kwietne nie powstają z niekoszonych trawników, nie są to też tereny bezobsługowe. Koszt ich założenia można porównać do kosztu założenia trawnika, ale ich utrzymanie jest tańsze. 

Łąki kwietne to wiele korzyści. Pięknie pachną, wspaniale wyglądają, a przede wszystkim przyciągają owady i ptaki. Zapewniają miastu bioróżnorodność, zatrzymują wodę dzięki czemu wzmacniają ekosystem, który staje się bardziej odporny na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Nic dziwnego, że łąki kwietne, które pojawiły się w ostatnich latach w Gdańsku spotkały się z sympatią mieszkańców. Zakładamy, że ilość takich terenów sukcesywnie będzie wzrastać. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zachęca Rady Dzielnic do współpracy przy typowaniu miejsc i finansowaniu zakładania łąk kwietnych.