REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Gdańsk szykuje się do świąt. W planach iluminacje i... 35-metrowa zjeżdżalnia

  • Autor: Portal Samorządowy
  • 17 lis 2017 16:04
Gdańsk szykuje się do świąt. W planach iluminacje i... 35-metrowa zjeżdżalnia
Fot. unsplash

Jak co roku miasto Gdańsk z okazji Świąt Bożego Narodzenia przygotowało wiele wydarzeń i atrakcji, które mają sprawić mieszkańcom i turystom wiele radości. Są także nowe atrakcje.

REKLAMA

W sobotę 2 grudnia ruszy w Gdańsku Jarmark Bożonarodzeniowy uznawany za jeden z najpiękniejszych w Polsce.

Wyjątkową atmosferę gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego tworzy przede wszystkim atrakcyjna scenografia. Co roku pojawiają się nowe elementy. Tym razem będzie to łoś Lucek, który zamieszka tuż obok Wielkiej Zbrojowni w domku pod nazwą Siedlisko Łosia. Co najważniejsze jednak: Lucek mówi po ludzku. A głosu użyczy mu mistrz i legenda polskiego dubbingu, znany z roli Króla Juliana i Kaczora Donalda Jarosław Boberek.

Sercem Jarmarku będzie Anielski Młyn – ośmiometrowa, trzypoziomowa szopka z ruchomymi figurami: Trzech Króli, Świętej Rodziny, aniołów i świętych - Barbary, Mikołaja, Jana Nepomucena i Wojciecha. Wyrzeźbione w lipowym drewnie postaci wyszły spod ręki kociewskiego twórcy ludowego  Michała Ostoi-Lniskiego.

Tuż obok Siedliska Łosia wzniesie się Górka Lodowa, czyli wysoka na cztery metry, wyposażona w trzy tory saneczkowe o długości 35 metrów zimowa zjeżdżalnia. Konieczny do zjazdów sprzęt (sanki, kaski i ochraniacze) dostępny będzie w wypożyczalni.

W jarmarkowe soboty odbywać się będą Zimowe Mistrzostwa w Saneczkarstwie w konkurencji na najlepszy czas zjazdu na sankach z górki lodowej. 

Wyróżnikiem gdańskiego jarmarku jest akcja charytatywna. Tym razem, korzystając z karuzeli, można będzie pomóc ośmioletniej Alicji – podopiecznej Hospicjum dla Dzieci im. ks. E. Dutkiewicza, prowadzonego przez Fundację Hospicyjną. Środki zbierane będą na sfinansowanie turnusu rehabilitacyjnego dla dziewczynki.

W soboty i niedziele tuż po zapadnięciu zmroku na ścianie Muzeum Bursztynu można będzie oglądać wielkoformatowe animacje, opowiadające o magii i cieple świąt Bożego Narodzenia.

Podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w świątecznej odsłonie zaprezentuje się też koło widokowe AmberSky na Wyspie Spichrzów. Fioletowe oświetlenie, świąteczna muzyka, białe choinki, złote bombki, i po raz pierwszy Świąteczne Smaki, czyli kramy z gastronomią i rzemiosłem.

Główne Miasto

Największy na świecie świetlny dźwig portowy, sekstant i fotel Heweliusza, chłopiec z blaszanym bębenkiem - takie związane z Gdańskiem dekoracje świetlne mają cieszyć mieszkańców.

Poszczególne elementy dekoracji opowiadają barwną historię miasta, podkreślają jego unikatową architekturę, nawiązują do sylwetek wybitnych gdańszczan i lokalnych legend. Powstały na zamówienie i zostały dobrane w taki sposób, by mogły wydobyć i podkreślić wyjątkowy charakter poszczególnych lokalizacji.

Wśród najważniejszych i najbardziej oryginalnych dekoracji zimowych miasta znajdą się migoczące blaskiem złote lwy gdańskie z herbem, które staną się świetlną wizytówką Gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego.

 Na Zielonym Moście zwiedzających zaskoczy z kolei rozświetlony 20 tysiącami ledowych punktów 10-metrowy dźwig portowy, układający prezenty. Nawiązuje on do górujących nad miastem dźwigów stoczniowych, które są już stałym elementem gdańskiego krajobrazu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie