REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Gdańsk zachęca do korzystania z publicznej komunikacji. Do końca roku powstanie nowy węzeł przesiadkowy

  • Autor: PAP
  • 11 maj 2018 09:45
fot. pixabay.com

Węzeł przesiadkowy, parking dla 390 pojazdów, stojaki na rowery, chodniki i oświetlenie powstaną w ramach węzła integracyjnego w Gdańsku Rębiechowie. Celem jego budowy jest zachęcenie do korzystania z publicznej komunikacji. Ma być oddany do użytku do końca roku.

REKLAMA

Węzeł przesiadkowy w Gdańsku Rębiechowie ma powstać w pobliżu przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) Rębiechowo i drogi dojazdowej z Banina.

Podczas podpisania umowy na budowę węzła w środę w Gdańsku poinformowano, że prace rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu, a zakończą się w grudniu. Umowę podpisali prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz Marek Ignatowski - prezes i Ryszard Zaremba - wiceprezes MTM S.A. z Gdyni. Budowa ma kosztować ponad 9 mln zł, z czego ponad 5,5 mln zł pochodzi z funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

"Chcemy, aby jak najwięcej osób dojeżdżało do węzłów przesiadkowych samochodami i rowerami, a następnie przesiadało się na PKM i komunikację miejską. W ten sposób będą mogły sprawnie dotrzeć do miasta, nie będą tracić czasu, stojąc w korkach" - mówił prezydent Paweł Adamowicz. Jego zdaniem "coraz więcej mieszkańców przesiada się z samochodów do środków komunikacji miejskiej". "Budując kolejne węzły integracyjne, ułatwiamy im ten sposób poruszania się po metropolii" - podkreślił.

Gdańsk wybuduje nowy parking dla ok. 390 pojazdów osobowych. Na parkingu zlokalizowane będą również miejsca dla osób niepełnosprawnych, powstaną chodniki i oświetlenie. Planowane jest też wykonanie monitoringu parkingu oraz stojaków na rowery z wiatą.

Partner projektu, gmina Żukowo, w ramach realizacji węzła ma rozbudować drogi dojazdowe, rowerowe oraz dla samochodów i transportu zbiorowego. Będą to ulice: Akacjowa (ok. 750 m), Słoneczna (ok. 2,4 km) oraz Czaple (ok. 800 m). Do nowego węzła mają prowadzić trasy rowerowe z miejscowości Leźno, Lniska, Chwaszczyno, Banino, Pępowo. Łącznie planowana jest budowa prawie 26 km tras rowerowych.

Na Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot ma powstać 19 węzłów integracyjnych wraz z trasami dojazdowymi. Na terenie Trójmiasta planowana jest budowa węzłów integracyjnych: Gdańsk Główny i Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Rębiechowo i Gdańsk Osowa oraz Gdynia Karwiny i Sopot Kamienny Potok. Węzły integracyjne wraz z trasami dojazdowymi mają też powstać w Gołubiu, Kartuzach, Gościcinie, Nowym Dworze Gdańskim, Pruszczu Gdańskim, Cieplewie i Pszczółkach, Pucku, Redzie, Wejherowie, Rumi, Sierakowicach, Somoninie, Tczewie, Władysławowie, Jastarni i Żukowie.

Budowę lub modernizację węzłów integracyjnych wraz z trasami dojazdowymi przewiduje Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot do roku 2020. Celem budowy lub modernizacji węzłów integracyjnych na obszarze metropolitalnym jest m.in. zachęcenie podróżnych, zarówno mieszkańców, jak i turystów, do zmiany indywidualnego, prywatnego środka transportu na publiczną komunikację zbiorową.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie