REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Gdy przestrzeń zmienia oblicze. 1 lipca Światowym Dniem Architektury

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 28 cze 2016 10:48
Gdy przestrzeń zmienia oblicze. 1 lipca Światowym Dniem Architektury
fot. pixabay.com

„Architektura polega na zachowaniu trzech zasad: trwałości, użyteczności i piękna” – trafnie zauważył już Witruwiusz, rzymski architekt i warto tę sentencję przywołać przy okazji Światowego Dnia Architektury, obchodzonego 1 lipca.

REKLAMA

Data 1 lipca jest świętem nie tylko architektów, ale również odbiorców ich twórczości, entuzjastów i sympatyków sztuki architektonicznej. Polska architektura rozwija się bez kompleksów w stosunku do krajów zachodnich. Wraz z rozwojem miast, pogłębia się również wiedza użytkowników przestrzeni publicznej. Pozwala to na wspólne definiowanie zastanego otoczenia na nowo. W parze z innowacjami architektonicznymi pojawiają się także niecodzienne projekty designu przemysłowego, wychodzące naprzeciw oczekiwaniom współczesnego odbiorcy.

Wszystko można zaprojektować –  to określenie świetnie charakteryzuje twórczość projektantów obdarzonych ponadprzeciętną kreatywnością i stylem. Do najbardziej znanych współczesnych reprezentantów designu zalicza się m.in. Karim Rashid. Ten jeden z najbardziej znanych designerów na świecie, w ciągu piętnastu lat zaprojektował trzy tysiące różnych przedmiotów począwszy od koszy na śmieci, lamp, przez karty kredytowe, a na kanapach i stołach kończąc.

Marcel Wanders jest holenderskim projektantem. Największe uznanie i rozgłos zdobył dzięki projektowi krzesła „Knotted Chair” dla marki Droog Design w 1996 roku.

Z kolei Fabio Calvi i Paolo Brambilla swoją współpracę rozpoczęli w 2006 roku projektując wspólnie domy, biura, sklepy oraz wystawy i projekty mebli.

Jasper Morrison to brytyjski projektant urodzony w Londynie. Artysta wielokrotnie powtarzał, że od luksusu woli skromność, co widoczne jest w jego projektach. Współpracował między innymi z markami takimi jak Cappellini, Alias, Alessi, Vitra, Flos, Magis, Rosenthal czy Sony.

W tę tendencję wpisuje się też duet polskich projektantów mody Paprocki&Brzozowski, nawiązując współpracę z marką Urzędowski i tworząc ciekawe pod względem designu linie okienno-drzwiowe.

Mariaż świata mody i architektury wnętrz nie jest już niczym nowym. Świadczą o tym światowe, jak i rodzime kooperacje. Dzięki takiej współpracy możemy na nowo odkryć wnętrza.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie