REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Gdynia inspiruje modernizmem

  • Autor: UM Gdynia
  • 15 gru 2017 13:52
Gdynia inspiruje modernizmem
fot. mat. prasowe

Gdynia i jego przestrzeń może fascynować i być źródłem wielu niecodziennych pomysłów. Dowodem na to są prace zgłoszone do konkursu „Pamiątka z Gdyni inspirowana modernizmem”. Najlepsze z nich można zobaczyć na wystawie w gdyńskim InfoBoksie. Są tam m.in.: czekolada wyglądająca jak posadzki, czy spinacz wykonany na kształt klatki schodowej w gdyńskiej modernistycznej kamienicy.

REKLAMA

Gdynia ma unikalną miejską zabudowę modernistyczną. Artyści, projektanci, czy fotografowie w swoich pracach czerpią z niej pełnymi garściami i dlatego zasługuje ona na wyróżnienie. Stąd pomysł na konkurs „Pamiątka z Gdyni inspirowana modernizmem”. Był on skierowany do projektantów, studentów wzornictwa i architektury oraz architektów. Jego głównym celem było stworzenie projektów pamiątek z Gdyni, które zostały zainspirowane architekturą gdyńskiego modernizmu oraz stworzone w duchu jednej z głównych idei modernistów XX w.: „Mniej znaczy więcej” (Less is more).

Z najciekawszych projektów stworzono wystawę. Od wtorku, 12 grudnia, można ją oglądać w gdyńskim InfoBoksie. Wśród prac są m.in.: czekolada inspirowana wzorami posadzek, spinacz wykonany na kształt wyglądu klatki schodowej w gdyńskiej modernistycznej kamienicy, wzorzyste podstawki ceramiczne, brelok i karteczki samoprzylepne w formie dawnych budynków, metalowe przypinki z charakterystycznymi budowlami, świecznik, eko mydło, kalendarz, latawiec, karta ze szlaku, gdyńskie budynki z klocków, magnes na lodówkę, karty do gry miejskiej, czy pamiątka do osobistego tworzenia. Wystawa potrwa do soboty, 23 grudnia.

Autorzy najlepszych projektów zostali nagrodzeni. Wyróżnienia wręczono podczas uroczystego wernisażu w InfoBoksie.

I miejsce zajęły Beata Frąckowiak i Małgorzata Łuniewska za projekt serii czekolad we wzory i kształty nawiązujące do gdyńskiego modernizmu.

II miejsce przyznano Iwecie Czech za spinacz GD inspirowany klatką schodową kamienicy przy ul. 10 Lutego 5.

III miejsce zajęły Maria Czapska i Julia Kędzierska za serię podstawek ceramicznych z grafikami inspirowanymi wzorami posadzek.

Nagrodę specjalną ex aequo dostali: Paweł Lewandowski za karteczki samoprzylepne w formie budynków oraz Michał Podgórczyk - autor drewnianego breloka w kształcie budynku ZUS.

Przyznano także wyróżnienie specjalne jury. Otrzymała je Izabela Jackowska za metalowe przypinki.

Natomiast wyróżnienie na wniosek przedstawiciela miasta dostała Małgorzata Bylińska za metalowo-betonową miniaturę budynku przy ul. 10 Lutego 24 (biurowiec ZUS).

Nagrody przyznało jury, w którego skład weszli: prof. dr hab. Sławomir Fijałkowski – przewodniczący jury, wybitny polski projektant, wykładowca akademicki, Katarzyna Gruszecka–Spychała – wiceprezydent Gdyni, Paulina Kisiel – architekt, Centrum Designu Gdynia, dr hab. Marek Jóźwicki – dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dr arch. inż. Radosław Czerniejewski - wykładowca akademicki, projektant, Agnieszka Krasińska – koordynator projektu z Urzędu Miasta Gdyni oraz Jacek Debis – dyrektor projektów z Agencji Rozwoju Gdyni.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie