REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Gdyńska architektura od podszewki

  • Autor: UM Gdynia
  • 27 kwi 2018 11:39
Gdyńska architektura od podszewki
Gdynia, fot. pixabay.com

Nietypowa wycieczka rowerowa po gdyńskim porcie, czy zwiedzanie starego kina to niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników festiwalu Open House Gdynia. Wydarzenie ma na celu popularyzacje architektury i zwrócenie uwagi na jej wartość historyczną i estetyczną.

REKLAMA

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem „Morze”, gdyż jak mówią organizatorzy: Nie da się opowiadać o Gdyni z pominięciem jej morskiego rodowodu, tak jak nie da się mówić o polskiej obecności nad Bałtykiem nie wspominając o Gdyni. Dlatego też w czwartej edycji Open House Gdynia otwarte zostaną lokalizacje powiązane z morzem, a eksperci i mieszkańcy wspólnie wezmą pod lupę morską tożsamość miasta.

Ostatni weekend maja będzie okazją do zwiedzenia niedostępnych na co dzień terenów Portu Gdynia. Dla uczestników zaplanowano dwugodzinną wycieczkę rowerową. Rozpocznie się ona od dawnego Biura Budowy Portu przy ul. Waszyngtona 38, w którym mieszkał i pracował inż. Tadeusz Wenda. Przewodniczką po porcie będzie Anna Orchowska-Smolińska, architekt, specjalizująca się w modernistycznej architekturze i przemysłowej zabudowie miast portowych.

Obecnie w budynku przy rondzie Bitwy pod Oliwą znajduję się Klub 3. Flotylli Okrętów ale przed laty mieściła się tam największa sala kinowa w Gdyni. Mowa tu o kinie Mewa, które mogło pomieści blisko 900 widzów. W 1980 r. kino przeszło remont i zmieniło nazwę na Kinoteatr Grom, ograniczając jednak, ze względu na przepisy przeciwpożarowe, liczbę miejsc. Grom działał do 1996 r.

Kolejna lokalizacja jest bardzo dobrze znana mieszkańcom Gdyni, mowa tu o Akwarium Gdyńskim, które oprócz egzotycznych okazów podmorskiej fauny i flory, ma do zaoferowania także ciekawą architekturę. Koncepcja budowy muzeum i akwarium sięga okresu międzywojennego. W 1938 r. rozpoczęła się budowa modernistycznego gmachu, jednak wybuch II wojny światowej przekreślił dalsze plany rozbudowy. Do pomysłu wrócono po wojnie. Jak podaje „Encyklopedia Gdyni” budowa Muzeum Oceanograficznego i Akwarium Morskiego, wraz z charakterystyczną szklaną rotundą, rozpoczęła się na początku lat 60. i trwała ponad 10. W rotundzie mieszczą się akwaria, a od 2003 roku ekspozycja zwierząt żyjących wśród raf koralowych.

Open House to także zwiedzanie ciekawie zaprojektowanych mieszkań prywatnych. W trakcie zbliżającej się edycji uczestników festiwalu, do artystycznych wnętrz swojego domu, zaproszą Zuzanna i Igor.

Tegoroczna edycja Open House Gdynia odbędzie się 26 i 27 maja pod hasłem „Morze”. Organizatorzy zapowiadają ponad 50 lokalizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie