REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Gemini Park Tarnów z nowym muralem

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 31 sie 2022 11:58
Gemini Park Tarnów z nowym muralem
Przy schodach prowadzących do Gemini Park Tarnów pojawił się nowy mural. fot. mat. pras. Geminik Park Tarnów

Na zejściu prowadzącym z ulicy Nowodąbrowskiej w kierunku Stadionu im. Henryka Dąbrowskiego w Tarnowie pojawił się nowy mural. To wynik inicjatywy Gemini Park Tarnów.

REKLAMA

  • Przy schodach prowadzących do Gemini Park Tarnów powstał mural o powierzchni blisko 70 m mkw. 
  • To pierwsza tak duża realizacja młodej artystki i graficzki Angeliki Chruszcz w miejskiej przestrzeni.
  • Praca jest efektem konkursu, jaki wśród młodych artystów związanych z Zespołem Szkół Plastycznych, ogłosił pod koniec ubiegłego roku Gemini Park Tarnów.

„Panorama Siedmiogrodzka”, „Tajsa”, „Ptaki” czy „Dawno temu w przeszłości” – w Tarnowie przybywa ciekawych murali. Kolejny powstał przy schodach prowadzących do Gemini Park Tarnów. Centrum handlowe było jego inicjatorem i fundatorem. 

Naścienne malowidło mające niemal 70 m kw. powierzchni to dzieło Angeliki Chruszcz, absolwentki Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Plastycznych w Tarnowie, fot. mat. Gemini Park Tarnów
Naścienne malowidło mające niemal 70 m kw. powierzchni to dzieło Angeliki Chruszcz, absolwentki Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Plastycznych w Tarnowie, fot. mat. Gemini Park Tarnów

Naścienne malowidło mające niemal 70 m kw. powierzchni to dzieło Angeliki Chruszcz, absolwentki Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Plastycznych w Tarnowie, która w tym roku rozpoczyna studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie na kierunku Digital Design. To pierwsza tak duża realizacja młodej artystki i graficzki w miejskiej przestrzeni. 

– Tarnów staje się miastem pięknych murali, które tworzone są przez utalentowanych artystów. Teraz także my dokładamy kolejne, warte odwiedzenia miejsce na mapie tarnowskiego street artu – mówi Joanna Rzepecka-Zienko, Marketing Associate w Gemini Park Tarnów.

Stworzone przez Chruszcz dzieło czerpie inteligentnie inspirację z lokalizacji, w której powstało. Cały obraz wkomponowany jest w przestrzeń schodów. Artystka bawi się perspektywą i tematem, sugeruje ruchome schody, w przestrzeni których umieszcza charakterystyczne sylwetki. Przenosi elementy zaobserwowane we wnętrzu galerii i przetwarza je w geometryczną kompozycję. Wyróżniające są także kolory. Artystka jako dominujące wybrała odcienie żółci i oranżu, a także czerń. 

– Przestrzeń, w której powstał mural już kilka lat temu była wykorzystywana dla działań street artowych. Teraz postanowiliśmy jeszcze mocniej zmienić jej charakter. Efekt, który dziś możemy obserwować jest artystycznie przemyślany, ciekawy, świeży i genialnie wpisuje się w otoczenie – mówi Joanna Rzepecka-Zienko.

Konkurs dla młodych artystów

Praca jest efektem konkursu, jaki wśród młodych artystów związanych z Zespołem Szkół Plastycznych, ogłosił pod koniec ubiegłego roku Gemini Park Tarnów. Ten zaowocował kilkudziesięcioma koncepcjami stworzonymi przez absolwentów projektowania graficznego, które prezentowane były następnie na wystawie w Gemini Park. Oprócz głosowania jury, głosowania offline w centrum, urządzono także głosowanie poprzez social media galerii. Każdy mógł mieć wpływ na ostateczny wybór projektu.  

– Dla naszego muralu szukaliśmy świeżej i młodzieńczej wizji. Współpraca ze Zespołem Szkół Plastycznych i artystami skupionymi wokół placówki, która jest hubem przyszłych twórców, była dla nas naturalnym kierunkiem. Zaowocowała ona bardzo kreatywnymi i odważnymi wizjami. Było więc z czego wybierać, a sam wybór był niezwykle trudny – mówi. 

Zwyciężył projekt Angeliki Chruszcz, artystki mającej na swoim koncie m.in. II miejsce w konkursie „Wolność pod prąd”, organizowanym przez Centrum Kultury Agora we Wrocławiu. – Zależało nam na tym, aby za pracą stał młody twórca, dla którego takie zlecenie będzie wyróżnieniem, ale także szansą na zdobycie doświadczenia przy realizacji tak dużego projektu. Doceniliśmy dojrzałość koncepcji aranżacji muralu w przestrzeni miejskiej – mówi Joanna Rzepecka-Zienko.

Najnowsze dzieło sztuki ulicznej w Tarnowie można oglądać na zejściu prowadzącym z ulicy Nowodąbrowskiej w kierunku Stadionu im. Henryka Dąbrowskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie