REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Geopark Geoland Świętokrzyski na drodze do Sieci Geoparków UNESCO

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 18 lip 2018 15:47
Geopark Geoland Świętokrzyski na drodze do Sieci Geoparków UNESCO
fot. shutterstock

Do 20 lipca potrwa misja ewaluacyjna związana z aplikowaniem Geoparku Geoland Świętokrzyski do Sieci Geoparków Globalnych UNESCO. Na terenie Geoparku gości dwóch ewaluatorów: Mahito Watanabe z Japonii oraz Chris Woodley-Stewart z Anglii.

REKLAMA

Korzyści z uzyskania certyfikatu UNESCO to przede wszystkim wzmocnienie turystycznej marki obszaru i podniesienie rangi jego dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego do skali międzynarodowej. Stanowi to mocną podstawę dla budowania wizerunku geoparku i regionu świętokrzyskiego, jako obszaru unikatowego w skali światowej, który jest w stanie przyciągnąć odwiedzających, również z zagranicy. Geopark "Geoland Świętokrzyski" może również stać się dźwignią dla jego rozwoju gospodarczego opartego na geoturystyce.

Geopark „Geoland Świętokrzyski’’ obejmuje obszar pięciu gmin: Kielce, Chęciny, Morawica, Sitkówka-Nowiny i Piekoszów, a jego granice pokrywają się z granicami administracyjnymi wymienionych jednostek samorządu terytorialnego. Obszar Geoparku o łącznej powierzchni obejmuje zachodnią część Gór Świętokrzyskich, charakteryzującą się na tle pozostałych otaczających terenów odrębną specyfiką dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego i krajobrazu.

Unikatowe wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe, ze szczególnym naciskiem na wyjątkowe dziedzictwo geologiczne i powiązane z nim dziedzictwo górnicze (liczne pozostałości historycznego górnictwa kruszcowego i skalnego) sprawiły, że już w 1996 roku znaczna część tego obszaru została objęta ochroną jako Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy.

Jest to pierwszy w Polsce geologiczny park krajobrazowy, reprezentujący bogactwo walorów przyrody nieożywionej w połączeniu z przyrodą ożywioną i dziedzictwem kulturowym. Obszar ten stanowi trzon Geoparku "Geoland Świętokrzyski".

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie