Emporia to centrum handlowe połączone z funkcjami biurowymi, a nawet mieszkalnymi. Została oddana do użytku w 2012 r., w 2013 zdobyła główną nagrodę na Światowym Festiwalu Architektury w Singapurze. Jest przykładem budynku "mixed-use", czyli łączenia wielu funkcji w jednym projekcie. Za architekturę obiektu odpowiada szwedzkie biuro Wingårdhs.
Emporia to projekt, który zrelizowano w mieście Malmö w Szwecji. Głównymi architektami nadzorującymi pracę nad projektem byli Gert Wingårdh, Johan Eklind, Joakim Lyth z pracowni Wingårdhs. Wnętrza obiektu projektowała architekt Helena Toresson. Inwestorem Emporii jest Steen & Strom.
Emporia to obiekt o powierzchni 27 000 m kw. Został oddany do użytku w 2012 r., jest przykładem oryginalnej architektury i niecodziennego podejścia do obiektów typu "mixed-use". Centrum zdobyło główna nagrodę podczas Światowego Festiwalu Architektury w Singapurze w 2013 r., a autorzy projektu zostali wybrani do zespołu Międzynarodowej Rady Architektury i Projektowania Urbanistycznego Instytutu Van Alen'a, który prowadzi obrady podczas 14. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji.
Projekt Emporii wyróżnia się wklęsłym podwójnie giętym szkłem w kolorze ochry, (w tonacji brązu) tuż nad wejściem do centrum handlowego. Szkło otacza ukośne nacięcie, które przecina budynek. Przekątne wejście od Hyllie Station Square prowadzi w głąb obiektu. Wewnątrz wszystko zorganizowane jest wokół figury trzypiętrowych krętych schodów. Sklepy są zgrupowane wokół atrium o bardzo śmiałej kolorystyce. Na północnej stronie kompleksu, rampa prowadzi do garażu tęczowego (jest tam 2500 miejsc dla samochodów). Parking naziemny oferuje do 500 miejsc tuż przed supermarketem.
Na dachu Emporii zaprojektowany został park. Jest porośnięty trawami, krzaczkami i wieloma gatunkami niskich roślin. Patio jest osłonięte od wiatru, dostępne z zewnątrz i wewnątrz budynku. Wzgórza wokół zapewniają ochronę przed wiatrem.
W Emporii można spotkać dzieła sztuki, rzadko spotykane w środowisku komercyjnym. Są to m.in. rzeźby z brązu Joep van Lieshout i elementy szkła artystycznego od Silja Rantanen'a, seria zdjęć autorstwa Signe Maria Andersen.
główny projektant MAAI
współwłaściciel JSK Architekci
Współwłaściciel i Prezes FS&P ARCUS Biuro Architektoniczne
Założyciel, Architekt Nizio Design International
Architekt FBT Pracownia Architektury i Urbanistyki
Architekt FBT Pracownia Architektury i Urbanistyki