Gil Peñalosa - gwiazda rewolucji miejskiej w WarszawiePropertyNews.pl - 23-08-2016 11:36


Współtwórca rewolucji miejskiej w Bogocie, ekspert w zakresie tworzenia przyjaznych miast – Gil Peñalosa po raz pierwszy odwiedzi Warszawę.

W ramach wizyty zaplanowano między innymi: wykład i warsztaty publiczne, spotkanie z urzędnikami oraz konsultacje planu Warszawskiej Polityki Mobilności tego miasta. W poniedziałek 5 września o godz. 17.30 podczas wykładu „Uliczna demokracja. Jak współtworzyć lepsze miasta?” na pl. Defilad Peñalosa opowie, w jaki sposób miasta na całym świecie inwestują w transport publiczny, drogi rowerowe i przestrzenie ruchu pieszego.

Dzień później, 6 września o 17.30 poprowadzi warsztaty i pokaże uczestnikom, dlaczego codzienne decyzje o sposobie dojeżdżania do pracy, szkoły i znajomych mają ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, budżetu i poczucia szczęścia. Warsztaty skierowane są do osób zainteresowanych tematyką miejską: architektów, urzędników, samorządowców, studentów, społeczników, ludzi kultury oraz przedstawicieli firm deweloperskich czy transportowych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, organizatorzy zapewniają tłumaczenie z języka angielskiego.

{youtube;jQWWhnjNUtc}

Gil Peñalosa to światowej sławy ekspert od planowania przyjaznych miast, a także założyciel organizacji non-profit „8-80 Cities”, której celem jest pomoc samorządowcom, władzom miast i przedsiębiorcom w tworzeniu miast zaprojektowanych dla osób w wieku od 8 do 80 lat.

Peñalosa jest pionierem w obszarze planowania miast przyjaznych wszystkim użytkownikom i wdrażania tych rozwiązań. Wierzy, że tworząc miasta przyjazne zarówno dzieciom, jak i seniorom, rozwijamy miejsca przyjazne wszystkim z nas, niezależnie od wieku i stylu życia. Swoje idee wcielił w życie najpierw w rodzinnym mieście – Bogocie w Kolumbii. Jako dyrektor wydziału parków, sportu i rekreacji inwestował w przestrzeń dla ruchu rowerowego, transportu publicznego i pieszych. Został okrzyknięty współtwórcą słynnej bogotańskiej rewolucji miejskiej.

Jako międzynarodowy ekspert od zrównoważonej mobilności i rozwoju przestrzeni publicznych Peñalosa współpracował z ponad 200 ośrodkami w różnych częściach świata, od Kolumbii, przez Izrael, Chiny po Kanadę. Jest promotorem legendarnych Ciclovii, cyklicznych świąt ulic pełnych życia społecznego, w ramach których główne arterie zamykane są dla ruchu samochodowego i udostępniane różnym formom rekreacji.

– To właśnie dzięki Peñalosie w Bogocie każdej niedzieli ponad 121 kilometrów ulic zamykane jest dla ruchu samochodowego, a otwierane dla mieszkańców, którzy mogą swobodnie po nich spacerować, biegać, jeździć na rolkach lub na rowerze, ćwiczyć i tańczyć – dodaje Żakowska. Dziś projekt ten należy do wzorcowych rozwiązań, promujących zdrowe przestrzenie publiczne, i jest kopiowany w wielu miastach na świecie.