×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Gliński: kopalnie rud ołowiu to 15 polski obiekt wpisany na prestiżową listę zabytków

  • Autor: PAP
  • 17 kwi 2018 14:35
  • Aktualizacja: 17 kwi 2018 14:43
fot. pixabay.com

To 15 polski obiekt, wpisany na prestiżową listę najbardziej wyjątkowych zabytków na świecie - mówił minister kultury Piotr Gliński podczas wręczenia oryginału certyfikatu wpisu kopalni rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

REKLAMA

"To bardzo miła uroczystość, cieszę się, że możemy ją obchodzić na Zamku Królewskim, w miejscu, gdzie takie godne momenty powinny być w odpowiedni sposób obchodzone" - powiedział Gliński. Wicepremier podkreślił, że idea budowy międzynarodowego systemu ochrony dziedzictwa kultury na świecie od początku ściśle związana była z zaangażowaniem polskich konserwatorów i archeologów.

"Doświadczenia te są tym bardziej istotne, że w setną rocznicę odzyskania niepodległości obchodzimy także 100-lecie powstania służb konserwatorskich w Polsce (...). Dzisiejsza uroczystość odbywa się w przeddzień Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, którego celem jest przybliżenie każdemu z nas idei ochrony dziedzictwa kultury" - podkreślił minister kultury.

Jak zaznaczył, kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach to 15 polski obiekt wpisany na "prestiżową listę najbardziej wyjątkowych zabytków na świecie". "Wpisany w wyjątkowych okolicznościach na 21. sesji w Krakowie, której po raz pierwszy w historii organizatorem i gospodarzem była Polska" - zaakcentował Gliński.

"Ten obiekt, decyzją Komitetu Światowego Dziedzictwa, został uznany za przykład arcydzieła inżynierii hydraulicznej z okresu od XVI do XIX w. System sztolni w Tarnowskich Górach to ponad 200 km korytarzy, w których znajdują się największe i najbardziej znaczące historycznie kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku w Polsce. Stanowią one świadectwo 500-letnich tradycji górniczych" - dodał minister kultury.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie