REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Gliński o budowie Muzeum Powstania Wielkopolskiego

  • Autor: PAP
  • 23 lis 2021 11:05
Gliński o budowie Muzeum Powstania Wielkopolskiego
Muzeum Powstania Wielkopolskiego, fot. WXCA
Gliński o budowie Muzeum Powstania Wielkopolskiego
Gliński o budowie Muzeum Powstania Wielkopolskiego
Gliński o budowie Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Powstanie wielkopolskie to tak ważna część polskiej historii, że na pewno państwo powinno wspierać samorząd, jeżeli to jest możliwe – powiedział PAP pytany o współfinansowanie budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu wicepremier Piotr Gliński.

REKLAMA

Na początku listopada dyrektor należącego do samorządu Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu Przemysław Terlecki poinformował, że instytucja otrzymała pozwolenie na budowę nowej siedziby swojego oddziału - Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Pierwsi zwiedzający mają odwiedzić nową placówkę pod koniec 2025 roku.

Pytany w poniedziałek przez PAP o wsparcie inwestycji z budżetu centralnego minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podkreślił, że z formalnego punktu widzenia to samorząd musi zgłosić się do resortu o współprowadzenie instytucji. "Warunkiem zaangażowania się w inwestycję w większym zakresie jest współprowadzenie. To nie jest warunek instytucjonalny tylko formalny. Wtedy mogę poza programami decydować o środkach inwestycyjnych" - powiedział.

Szef resortu kultury dodał, że na razie nie wie, czy samorząd zdecyduje się na wystąpienie do ministerstwa z wnioskiem o współprowadzenie muzeum.

"Jesteśmy otwarci na współpracę. Powstanie wielkopolskie to jest tak ważna część polskiej historii, że na pewno polskie państwo powinno wspierać samorząd, jeżeli to jest możliwe. Już to robimy zresztą, bo część pieniędzy zostało przeznaczone na przygotowanie konkursu na projekt" - powiedział Gliński.

Według szacunków budowa muzeum kosztowałaby co najmniej 200 mln zł. "Takie są w tej chwili ceny inwestycji instytucji kultury czy instytucji muzealnych, więc to jest oczywiste, że państwo powinno przeznaczać środki na takie rzeczy" - podkreślił wicepremier.

"Współprowadzenie oznacza, że państwo, czyli budżet centralny, współprowadzi to z jakimś innym podmiotem. Na ogół to są samorządy, czasami są to fundacje. I takie instytucje w Polsce są prowadzone. Zwiększyliśmy znacznie współprowadzenie wspólne wielu instytucji kultury, czy wielu muzeów, bo wtedy łatwiej jest zbudować coś ważnego, godnego, odpowiedniego na skalę oczekiwań" - powiedział.

Pytany o współfinansowanie przez resort kultury budowy nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu zaznaczył, że rozmowy na temat współprowadzenia tej instytucji z samorządem "toczą się od jakiegoś czasu". "Mam nadzieję, że od przyszłego roku to współprowadzenie będzie możliwe" - przyznał.

"Celem współprowadzenia jest przede wszystkim wsparcie instytucji, bo wtedy więcej pieniędzy do budżetu instytucji wchodzi od drugiego organizatora" - zaznaczył Gliński. Ocenił, że według szacunków, resort i samorząd pokryją po 50 proc. kosztów budowy nowej siedziby teatru. "Na pewno ta instytucja zasługuje na lepsze warunki pracy i lepsze warunki udostępniania kultury dla poznaniaków, dla wszystkich chętnych widzów" - podkreślił wicepremier.

W czasie swojej poniedziałkowej wizyty w Poznaniu wicepremier Gliński odwiedził m.in. klasztor franciszkanów, Muzeum Powstania Wielkopolskiego i Teatr Muzyczny.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego jest oddziałem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. MKiDN podało, że na prace przygotowawcze i projektowe nowej siedziby muzeum poświęconemu historii powstania resort przekazał 800 tys. zł. Instytucja została wsparta w ramach dwóch projektów "Infrastruktura kultury" oraz "Kultura w sieci".

W grudniu 2018 r. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości ogłosiło konkurs architektoniczno-urbanistyczny na projekt nowego muzeum. Zwycięski projekt, opracowany przez pracownię WXCA z Warszawy, zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów Leonardo 2021.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 ma na celu rozpowszechnienie wiedzy o wydarzeniu i jednocześnie zapewnienie godnego upamiętnienia jego uczestników. Główną osią narracji tworzonej placówki będzie powstanie wielkopolskie, jednak ekspozycja stała, obok historii samego zrywu, będzie prezentować również wcześniejsze doświadczenia Wielkopolan oraz późniejsze wydarzenia, które można uznać za skutki wielkopolskiej insurekcji.

Teatr Muzyczny w Poznaniu rozpoczął działalność w 1956 r. Jest instytucją, z którą losy związała plejada wybitnych twórców. Obecnie siedzibą Teatru jest budynek Domu Żołnierza przy ul. Niezłomnych w centrum Poznania. Planowana budowa nowej siedziby ma zapewnić instytucji perspektywę rozwoju.

Jak poinformował w poniedziałek resort kultury klasztor oo. Franciszkanów w Poznaniu od 2010 r. otrzymuje wsparcie finansowe w ramach programu MKiDN "Ochrona Zabytków". Na konserwację wnętrza kościoła w ostatnich latach klasztor otrzymał łącznie prawie 1,7 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie