REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Gliński: powstanie Muzeum Getta Warszawskiego

  • Autor: PAP
  • 17 lis 2017 11:24
fot. shutterstock

Ministerstwo kultury wspólnie z Żydowskim Instytutem Historycznym powoła Muzeum Getta Warszawskiego - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas piątkowej konferencji podsumowującej dwa ostatnie lata działalności MKiDN.

REKLAMA

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński poinformował o najnowszej inicjatywnie resortu kultury, czyli Muzeum Getta Warszawskiego; prace trwają od dwóch miesięcy. Instytucja powstanie - jak mówił - "na terenie dawnego szpitala dziecięcego, czynnego także w czasie getta przez pierwsze lata wojny". "Chcemy je powołać z Żydowskim Instytutem Historycznym" - powiedział wicepremier.

Gliński przypomniał, że 23 czerwca br. została podpisana umowa o współprowadzeniu Muzeum Polaków Ratujących podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. "To muzeum jest rozwijane i mamy plany (...), także plany budowy filii Muzeum w Markowej w Nowym Yorku, niedaleko Piątej Alei" - powiedział wicepremier.

"Następna inwestycja, o której warto powiedzieć to Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Umowę o współprowadzeniu muzeum podpisano w grudniu 2016 r." - przypomniał szef resortu kultury.

Minister kultury podkreślił, że 21 lipca 2017 r. podpisano także list intencyjny w sprawie wydzielenia muzeum, będące "miejscem pamięci po niemieckim obozie zagłady i obozie pracy w Treblince z Muzeum Regionalnego w Siedlcach", aby "podnieść rangę tego muzeum". "To jest muzeum warszawskich Żydów, muzeum śmierci i martyrologii co najmniej 300 tys. mieszkańców Warszawy. Państwo polskie powinno współprowadzić tego rodzaju miejsce pamięci" - zaznaczył wicepremier.

Minister zauważył, że list intencyjny podpisano także w sprawie współprowadzenia Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach w grudniu 2016 r. Podobny list podpisano w sprawie utworzenia Muzeum Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. "Chodzi przede wszystkim o upamiętnienie tysiąca ofiar z tego środowiska lokalnego wokół Auschwitz, ale także chodzi o upamiętnienie sytuacji, ludzi, którzy pomagali więźniom" - zaznaczył wicepremier.

Jak dodał, trwają także prace dotyczące Muzeum Ziemi Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej w Lublinie, czyli tzw. Muzeum Kresów. Ministerstwo do końca roku chce wykupić Pałac Lubomirskich od UMCS-u, by tam utworzyć tę instytucję. Z kolei w Białymstoku, przy współpracy miasta, przygotowywane jest Muzeum Pamięci Sybiru.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie