×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Gliński w Oświęcimiu: oddajemy społeczeństwu kolejną instytucję pamięci, która zaprzecza białym plamom

  • Autor: PAP
  • 25 kwi 2022 14:12
Gliński w Oświęcimiu: oddajemy społeczeństwu kolejną instytucję pamięci, która zaprzecza białym plamom
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. (Fot. premier.gov.pl)

Oddajemy społeczeństwu kolejną instytucję pamięci, która zaprzecza białym plamom. Przez lata wiele tych potrzebnych Polsce instytucji nie było budowanych - mówił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński podczas poniedziałkowego otwarcia wystawy stałej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

REKLAMA

Podczas otwarcia wystawy stałej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że "powstała kolejna instytucja pamięci, która jest bardzo nam potrzebna" i którą można najkrócej scharakteryzować poprzez trzy właściwości. "Po pierwsze, to jest instytucja o charakterze tożsamościowo-wspólnotowym. Ona się odnosi przede wszystkim do pamięci o wspólnocie i o kształtowaniu się tożsamości tej wspólnoty. A jak ważna, podstawowa dla trwania naszej cywilizacji jest właśnie wartość, jaką jest tożsamość wspólnotowa - my wiemy o tym od lat. Ale od dwóch miesięcy wiemy szczególnie dużo na ten temat" - zwrócił uwagę.

Dodał, że druga cecha jest związana z pierwszą. "Mianowicie, jest to kolejna instytucja pamięci, którą oddajemy społeczeństwu, która to instytucja zaprzecza białym plamom, odzyskuje pamięć. Przez całe lata wiele tych instytucji - które były i są Polsce potrzebne właśnie dlatego, że budują naszą tożsamość i siłę naszej wspólnoty - nie było tworzonych i nie było budowanych. Dla mnie to jest powód do satysfakcji, że one w tej chwili powstają. To jest kolejna instytucja, która odzyskuje pamięć. Tak jak ostatnio oddane Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce" - powiedział Gliński.

Jak wskazał wicepremier, trzecią cechą tej instytucji jest "nowoczesny profesjonalizm". "Te instytucje pamięci, które budujemy w całej Polsce, są realizowane przede wszystkim przez środowisko profesjonalistów, muzealników polskich. Ze wsparciem na ogół samorządów, lokalnych polityków, wszystkich ludzi, którym dobro Polski leży na sercu. To są instytucje nowoczesne i profesjonalne, nastawione na nowoczesne edukowanie kolejnych pokoleń, ale także na włączanie wszystkich grup wiekowych społeczeństw lokalnych, także seniorów" - zaznaczył. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie