REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Gliński: w styczniu zostanie powołane Muzeum Getta Warszawskiego

  • Autor: PAP
  • 27 gru 2017 10:40
fot. pixabay.com

Najprawdopodobniej w styczniu zostanie powołane Muzeum Getta Warszawskiego - zapowiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. Dodał, że zwłoka w powołaniu instytucji wynika z pewnych trudności z obecnym dysponentem nieruchomości, w której ma się mieścić placówka.

REKLAMA

Minister kultury, pytany przez dziennikarzy o termin powołania zapowiadanego przez resort kultury Muzeum Getta Warszawskiego, odpowiedział: "W kwestii Muzeum Getta Warszawskiego podtrzymujemy te deklaracje. Chcemy takie muzeum powołać, najprawdopodobniej już w styczniu to się uda".

Gliński zaznaczył, że "są pewne trudności z obecnym dysponentem tej nieruchomości". "Obiecano nam, że będziemy mogli to zrealizować do końca roku, później okazało się ze strony tegoż dysponenta, że to jest niemożliwe do końca roku, ale my jesteśmy cierpliwi, będziemy to realizowali" - podkreślił.

Szef resortu kultury poinformował, że MKiDN chce w formie dzierżawy uzyskać prawo do budynku, który funkcjonował w okresie getta i przedtem także jako szpital, a w którym ma się mieścić muzeum. "Myślę, że to odpowiednie miejsce" - dodał.

Gliński powiedział, że idea powołania Muzeum dotarła do niego od dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma prof. Pawła Śpiewaka. "Będziemy to we współpracy z ŻIH-em organizowali" - powiedział. "Chcemy, żeby to była instytucja kultury niezależna, instytucja państwowa - Muzeum Getta Warszawskiego, które będzie opowiadało nie tylko o tym większym getcie, ale także o wszystkich innych; będzie także takim warszawskim, polskim odpowiednikiem Muzeum Holokaustu" - podkreślił minister kultury

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie