×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Gliwicka katedra ze wsparciem

  • Autor: PAP
  • 16 kwi 2018 10:33
  • Aktualizacja: 16 kwi 2018 10:32
Gliwicka katedra ze wsparciem
Gliwice, fot. fotolia

Trwający od kilku lat i szacowany jeszcze na kilka następnych remont katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach po raz kolejny ma zyskać wsparcie miasta. Samorząd chce dofinansować przewidziane w tym roku prace kwotą 150 tys. zł.

REKLAMA

O przygotowanym na czwartkową sesję projekcie uchwały gliwickich radnych ws. dotacji poinformował na swojej stronie tamtejszy magistrat. Miasto od lat wspiera remonty gliwickich zabytków, również sakralnych. Na ten cel z miejskiego budżetu przeznaczono dotąd blisko 3,5 mln zł.

Część z tej kwoty wsparła już w poprzednich latach remont wybudowanej w latach 1896-1900 neogotyckiej gliwickiej katedry. Po przeprowadzonych tam badaniach technicznych stwierdzono bowiem konieczność remontu całej elewacji kościoła, wpisanego do rejestru zabytków w 1999 r.

Jego mury blisko stulecie wcześniej wykończono cegłą klinkierową. Czas, warunki klimatyczne, natężenie ruchu i drgania osłabiły materiał elewacyjny, który zaczął się kruszyć. Remont elewacji gliwickiej katedry trwa w etapach od 2011 r. Będzie kontynuowany jeszcze przez kilka kolejnych.

Przeprowadzone do tej pory renowacje (wcześniejsze odnowienie zabytkowych organów, remont części elewacji wieży i części elewacji bocznych od strony północnej i południowej, a także dwa etapy remontu elewacji prezbiterium) pochłonęły ponad 1,5 mln zł. Miasto wsparło prace kwotą blisko 1 mln zł.

Planowane na 2018 r. roboty obejmą remont części elewacji prezbiterium kościoła od strony wschodniej (m.in. przemurowanie pinakli, czyli dekoracyjnych wieżyczek, naprawę lica ceglanego, oczyszczenie kamiennego cokołu oraz prace dekarskie). W kolejnych latach parafia planuje dalszy remont elewacji prezbiterium.

Takie samo wsparcie, jak katedra, ma otrzymać w tym roku z miejskiego budżetu zabytkowy kościółek rektorski św. Bartłomieja przy ul. Toszeckiej - jeden z najstarszych obiektów sakralnych w mieście. Środki zostaną przeznaczone na remont i odbudowę murowanego ogrodzenia świątyni od strony południowej.

Prace w tym zabytku są prowadzone od 2009 r. Do tej pory wykonano m.in. kapitalny remont dachu świątyni (naprawa więźby dachowej i wymiana pokrycia gontu). Osuszono zawilgocone mury, naprawiano spękane ściany i sklepienia, oczyszczono elewację frontową wieży oraz odbudowano inne fragmenty murowanego ogrodzenia.

Dotychczasowe remonty kościółka sfinansowano ze środków parafialnych oraz dzięki wsparciu miasta, łącznie na ponad 630 tys. zł. Udział w finansowaniu miały też urząd marszałkowski oraz wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach. W kolejnych latach parafia planuje dalszy remont pozostałych fragmentów murowanego ogrodzenia świątyni.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie