REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Główna aleja warszawskiego zoo jak nowa

  • Autor: UM Warszawa
  • 05 lip 2018 15:14
Główna aleja warszawskiego zoo jak nowa
fot. shutterstock

d początku lipca warszawiacy mogą korzystać z nowej alei głównej Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Ukończono jej generalny remont. Pojawiła się m.in. nowa nawierzchnia, drzewa, ławki i latarnie. Przy okazji prac zmodernizowano również podziemne instalacje wodne i elektroenergetyczne.

REKLAMA

– Ogród zoologiczny jest jedną z największych atrakcji Warszawy. Od dziewięćdziesięciu lat mieszkańcy i turyści przychodzą tu, aby zobaczyć zwierzęta, ale także zrelaksować się podczas rodzinnych spacerów. Warszawiacy cenią sobie to miejsce i chcą, aby wyglądało jak najlepiej. Stąd m.in. liczne pomysły i sugestie związane z poprawą funkcjonalności zoo, które zgłaszali nam sami mieszkańcy. Cieszę się, że możemy spełniać te oczekiwania i już dziś zaprosić na spacer po wyremontowanej alei głównej – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie w tym roku obchodzi szczególny jubileusz dziewięćdziesięciolecia swojego istnienia. Z tej okazji zoo otrzymało kilka „prezentów”. Są to m.in. nowe wejście od strony ul. Jagiellońskiej, stawy dla żółwi błotnych, a przede wszystkim wyremontowana aleja główna.

– To prezent szczególny. Niejeden jubilat, w naszym wieku, chciałby otrzymać nowy kręgosłup. Tak właśnie jest w przypadku naszej alei głównej – podkreśla Andrzej Kruszewicz, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. – Remont pozwolił wejść naszemu zoo w XXI wiek. Stało się to nie tylko za sprawą nowej nawierzchni czy cieszącej oko małej architektury, ale przede wszystkim modernizacji wszystkich instalacji i sieci, które znajdują się pod aleją – dodaje.

Po remoncie, ponadkilometrowej długości aleja główna doskonale podkreśla reprezentacyjny charakter, podstawowego ciągu komunikacyjnego zoo. Zniknęły bariery architektoniczne, pojawiła się nowa równa nawierzchnia, ustawiono dyskretne oświetlenie, a przede wszystkim odnowiono zieleń.

– Projektując rozwiązania dla nowej alei chcieliśmy podkreślić, że zoo to przecież ogród. Dlatego też wzdłuż alei głównej posadziliśmy 400 nowych drzew, a ponadto 17 tysięcy krzewów. Całość uzupełniają hortensje i irgi. Szczególnie wiosną i latem spacerowicze znajdą tu wytchnienie w cieniu zieleni ¬– mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

– W zeszłym roku zoo odwiedziło blisko 787 tysięcy gości. To wspólna przestrzeń, z której korzystają rodziny, turyści i dzieci podczas wycieczek szkolnych. Codziennie prowadzone są tu warsztaty edukacyjne. Dlatego tak ważne jest, aby miejski ogród zoologiczny jak najlepiej odpowiadał potrzebom poszczególnych grup gości – zauważa Aleksandra Gajewska, radna i wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy. – Czuję dużą satysfakcję, że w 2018 roku udało się zrealizować w nim wiele projektów. Liczę, że to przyczyni się do kolejnych sukcesów frekwencyjnych.

Teraz szeroka, równa aleja umożliwia swobodny przejazd wózkom dla dzieci i zapewnia komfort osobom z niepełnosprawnościami. Przy okazji prac remontowych została zmodernizowana również sieć wodociągowa, kanalizacyjna oraz instalacje elektroenergetyczne. Pojawił się też nowy element - światłowód. Podziemna część remontu wymagała największych nakładów pracy. Wymienione instalacje wodne mają większą przepustowość, dzięki czemu zmniejszone jest prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. Ponadto część wody opadowej z alei głównej, po jej przefiltrowaniu, wykorzystywana jest do napełniania dużych stawów wokół wysp małp i lemurów.

Prace zrealizowano na zlecenie m.st. Warszawy, reprezentowanego przez inwestora zastępczego Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, przez konsorcjum firm TOMBRUK Sp. z o.o. i ROKOM Sp. z o.o. Koszt prac wyniósł blisko 9 400 000 zł.

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie powstał 90 lat temu. Wtedy miał powierzchnię zaledwie 12 ha, dziś ma ich ponad 40. Już wówczas była to nowoczesna placówka, spełniająca (ówczesne) standardy hodowli zwierząt, służąca nauce i edukacji. Od tamtej pory wiele się zmieniło, ale idea ochrony zagrożonych gatunków wciąż pozostaje aktualna. Obchody jubileuszu stołecznego zoo towarzyszyć będą warszawiakom przez cały rok.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie