×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Główną arterię Warszawy czekają zmiany. Mieszkańcy mają głos

  • Autor: UM Warszawa
  • 26 cze 2018 16:18
  • Aktualizacja: 26 cze 2018 16:19
fot. pixabay.com

Ulica Górczewska jest jedną z głównych arterii Warszawy. Jej przebudowa, towarzysząca budowie zachodniego odcinka II linii metra, wymaga starannych przygotowań. Poznaliśmy już koncepcję komunikacyjno-urbanistyczną, która jest wynikiem analiz oraz konsultacji z warszawiakami.

REKLAMA

- Wiemy, jak ulica Górczewska jest istotna dla mieszkańców Bemowa i Woli. Pokazały to konsultacje społeczne, ale także sesje rad dzielnic. Należy jednak pamiętać, że przy okazji tak dużych inwestycji warto wykorzystać szansę na zmiany – podkreśla Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Arteria ta do tej pory niemal wtłaczała do centrum stolicy tysiące samochodów. Chcemy to zmienić. Budowa II linii metra, parkingów Parkuj i Jedź czy poprawa siatki połączeń komunikacji miejskiej to sposoby zachęcenia mieszkańców do tego, by korzystali z transportu zbiorowego. Dlatego też podjęliśmy decyzję o zwężeniu wolskiego odcinka ulicy Górczewskiej do dwóch pasów.Zmiany na ul. Górczewskiej rozpoczną się na Woli. Na odcinku od al. Prymasa Tysiąclecia do ul. Młynarskiej droga będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Dzięki temu ruch zostanie tam uspokojony, a ulica stanie się bardziej przyjazna warszawiakom - dodaje.

Dodatkowo na skrzyżowaniu z ul. Syreny pojawi się możliwości skrętu we wszystkich kierunkach. Pasy do skrętu w prawo zostaną natomiast zlikwidowane na skrzyżowaniu z ulicą Płocką.

Ważny komfort pieszych i rowerzystów

Znacząco poprawi się komfort pieszych. Spacerujących od jezdni oddzieli pas zieleni, droga dla rowerów i kolejny ciąg zieleni. Chodniki zaprojektowano tak, by jak najrzadziej krzyżowały się z ciągami rowerowymi. Dodatkowo wszystkie przejścia dla pieszych przez jezdnie ulicy Górczewskiej będą wyposażone w sygnalizację świetlną. Lokalizacje obecnie istniejących przejść zostaną niemal w całości zachowane, ale też pojawi się nowe w rejonie ul. Sokołowskiej (w obszarze stacji metra Młynów).

Uzupełnione zostaną również drogi dla rowerów. W związku z przewidywanym wzmożeniem ruchu cyklistów, dwukierunkowe drogi rowerowe pojawią się po obu stronach ulicy. Ponadto przy ul. Górczewskiej przewidziano dostawienie kolejnych stacji Warszawskiego Roweru Publicznego Veturilo. Stacje pojawią się m.in. przy skrzyżowaniu z ul. Konarskiego, a także w rejonie stacji wybudowanej stacji metra.

Zielona Górczewska

Górczewska stanie się zielona. Wysokie drzewa, a także szpalery krzewów i zieleni niskiej nie tylko poprawią estetykę ulicy i umożliwią skuteczną separację ruchu pieszego i rowerowego od jezdni, ale pochłoną również znaczną ilość szkodliwych pyłów i gazów. Niemal wzdłuż całej ulicy pojawi się szpaler drzew, a pieszym towarzyszyć będą pasy zieleni o szerokości dwóch metrów i więcej. Projekt przewiduje zachowanie wszystkich cennych drzew i krzewów obecnie rosnących w przekroju ulicy.

Przy ul. Górczewskiej pojawią się również mocno postulowane przez warszawiaków miejsca parkingowe. Ulokowano je przede wszystkim w pobliżu punktów usługowo-handlowych, a także instytucji publicznych. Tam gdzie tylko było to możliwe, miejsca parkingowe przy jezdni zaprojektowano w układzie dwa miejsca – drzewo. Dzięki temu wyraźnie podkreślony zostanie zielony, miejski charakter ulicy.

Dodatkowo w pobliżu stacji metra Płocka powstaną miejsca chwilowego zatrzymania w formule „Kiss & Ride”. Dzięki temu pasażerowie będą mogli spokojnie i bezpiecznie wysiąść z podwożących ich do metra samochodów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie