Gmach Muzeum Historii Polski gotowy we wrześniu 2022 roku



PAP - 14-04-2021 11:10


Budowa gmachu Muzeum Historii Polski powstającego w Warszawie ma być ukończona we wrześniu 2022 r. Wystawa stała muzeum będzie natomiast gotowa wiosną 2023 r.

Podczas wtorkowego posiedzenia senackiej komisji kultury i środków przekazu minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński przedstawił informację na temat realizacji inwestycji Muzeum Historii Polski.

- Przewidujemy oddanie gmachu Muzeum Historii Polski we wrześniu 2022 r. Planujemy, że wiosną 2023 r. nastąpi oddanie gmachu z wystawą stałą – poinformował prof. Piotr Gliński na senackiej komisji kultury.

Przeczytaj także >> TOP 10: Na te projekty czeka cała Warszawa. Oto największe inwestycje publiczne stolicy

Jak mówił wicepremier, przesunięcie planowanego na luty 2021 r. terminu wykonania inwestycji miało związek m.in. z rozbieżnościami między projektantami a generalnym wykonawcą co do jakości wykonania projektu architektonicznego. "Głównym przedmiotem sporu okazał się projekt konstrukcji (…) dotyczący skomplikowanej konstrukcji dachu, potrzebne były dodatkowe ekspertyzy, co bardzo poważnie spowolniło prace budowlane" - powiedział prof. Gliński dodając, że przyczyną opóźnień była także oczywiście pandemia.

Jak dodaje Szczepan Wroński z pracowni WXCA, powołani eksperci wykazali, że co do zasady projekt konstrukcji dachu jest poprawny i można go realizować. Dodatkowo architekci podkreślają, że dokumentacja projektowa została odebrana przez inwestora bez żadnych zastrzeżeń, a także firmy ubiegające się o realizację inwestycji nie zgłaszały do niej uwag na etapie przetargu na generalnego wykonawcę.

"Obecnie sytuacja została opanowana jeżeli chodzi o kwestie konstrukcyjne (…) i budowa idzie według nowego harmonogramu, który przewiduje oddanie gmachu we wrześniu 2022 r. Wystawa stała będzie montowana wcześniej i planujemy że wiosną 2023 r. będzie oddanie gmachu z wystawą stałą. Natomiast we wrześniu 2022 r. będziemy mogli oddać prawdopodobniej wystawę tymczasową" - mówił minister podkreślając, że będzie to nowoczesne, multimedialne, multifunkcjonalne muzeum.

Odnosząc się do wystawy stałej prof. Gliński wyjaśnił, że będzie ona prezentowana poprzez poszczególne epoki, chronologicznie. "A te epoki będą z kolei charakteryzowane przez takie trzy wymiary charakterystyczne każdej epoki - odwołujące się do treści kulturowych, do znaczenia cywilizacyjnego danej epoki, do różnych specyficznych także cech polskiej historii. Głównym motywem przewodnim jest opowieść o polskiej wolności" - dodał.