REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Gorzów Wielkopolski inwestuje w system retencji wód opadowych

  • Autor: PAP
  • 12 wrz 2022 11:32
Gorzów Wielkopolski inwestuje w system retencji wód opadowych
Gorzów Wielkopolski inwestuje w system retencji wód opadowych, fot. shutterstock

Inwestycje w zagospodarowanie wód opadowych w Gorzowie Wlkp. to jeden z większych programów retencyjnych realizowanych obecnie w polskich miastach. Projekt dotyczy budowy i modernizacji 14 km kanalizacji deszczowej oraz wykonania 26 nowych zbiorników retencyjnych – poinformował rzecznik UM Gorzowa Wlkp. Wiesław Ciepiela.

REKLAMA

- Gorzów w retencję inwestuje ponad 80 mln zł przy zewnętrznym dofinansowaniu, głównie z UE, na poziomie prawie 70 mln zł. Projekt będący pierwszym etapem zagospodarowania wód opadowych na terenie miasta zakończy się 2023 r. Większość z ujętych w nim zadań inwestycyjnych jest już gotowa - powiedział Ciepiela.

Dodał, że celem przedsięwzięcia jest minimalizacja skutków podtopień wynikających z gwałtownych opadów i - co nie mniej ważne - gromadzenie i racjonalne wykorzystywanie wód opadowych w okresach suszy.

Inwestycje związane z modernizacją i rozbudową systemu retencji wody opadowej rozpoczęły się w 2019 r. w obszarach ulic: Żwirowej, Słowiańskiej, ul. Szmaragdowej i Olimpijskiej.

Projektem została objęta także sieć kanalizacji deszczowej razem ze zbiornikami w ramach rozbudowy dk 22 oraz budowy centrum edukacji przy ul. Warszawskiej, a pod koniec ub. roku projekt poszerzono o budowę kanalizacji deszczowej w ul. Żwirowej.

Do tej pory zakończono roboty związane z budową i modernizacją kanalizacji deszczowej na obszarze zlewni ulic: Słowiańskiej i Szmaragdowej, w ramach budowy centrum edukacji oraz w części zlewni ul. Żwirowej i zlewni ul. Olimpijskiej.

Rzecznik zaznaczył, że w obliczu zachodzących zmian klimatycznych retencja wód opadowych jest niezwykle ważna, gdyż specjaliści zwracają uwagę, że w Polsce służąca jej infrastruktura jest niewystarczająca.

- Po zakończeniu realizacji pierwszego etapu modernizacji i rozbudowy systemu, w planach jest kontynuacja inwestycji w tym zakresie, tak by w całym mieście mógł funkcjonować wydajny i sprawny system retencji wód opadowych - dodał Ciepiela.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie