×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Gorzów Wlkp. planuje budowę własnej elektrowni słonecznej

  • Autor: PAP
  • 27 paź 2022 11:24
Gorzów Wlkp. planuje budowę własnej elektrowni słonecznej
Prace nad projektem władze Gorzowa Wlkp. zleciły w kwietniu 2021 r. Szacunkowa wartość inwestycji, która ma zostać zrealizowana na zasadzie partnerstwa prywatno-publicznego, przekracza 500 mln zł. Spółka Inneko reprezentująca miasto posiada już prawomocne decyzje administracyjno-lokalizacyjną i o uwarunkowaniach środowiskowych., fot. Unsplash

Gorzów Wielkopolski przygotowuje się do budowy Miejskiej Elektrowni Słonecznej – farmy fotowoltaicznej o docelowej mocy 250 MW. Pierwszy prąd z miejskiej farmy miałby popłynąć w 2024 r.

REKLAMA

  • Gorzów Wlkp. planuje budowę własnej elektrowni słonecznej.
  • Prace nad projektem władze Gorzowa Wlkp. zleciły w 2021 r.
  • Szacunkowa wartość inwestycji przekracza 500 mln zł.
  • Spółka Inneko reprezentująca miasto posiada już prawomocne decyzje administracyjno-lokalizacyjną i o uwarunkowaniach środowiskowych.

W środę projekt został zaprezentowany przez prezydenta Gorzowa Wlkp. Jacka Wójcickiego i prezesów zarządu miejskiej spółki komunalnej Inneko.

"Projekt Miejskiej Elektrowni Słonecznej, który dzisiaj prezentujemy, mogę nazwać projektem dziejowym, bez precedensu w skali kraju. Wpisuje się on w dwa istotne dla współczesnego świata zagadnienia - w dbanie o ekologię, o sprawy środowiska oraz troski o zapewnienie dostępu do energii" - powiedział prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

Prace nad projektem władze miasta zleciły w kwietniu 2021 r. Szacunkowa wartość inwestycji, która ma zostać zrealizowana na zasadzie partnerstwa prywatno-publicznego, przekracza 500 mln zł. Spółka Inneko reprezentująca miasto posiada już prawomocne decyzje administracyjno-lokalizacyjną i o uwarunkowaniach środowiskowych.

"Następnym etapem, który właśnie się rozpoczął jest wyłonienie doradcy zewnętrznego - specjalisty, który pomoże wypracować najlepszy model gospodarczy i prawny funkcjonowania fabryki oraz model finansowania tej inwestycji. Taki doradca jest nam potrzebny, bo podstawową działalnością spółki Inneko jest zagospodarowanie odpadów i nasza wiedza w sprawach energetycznych wymaga wsparcia fachowców" - wyjaśnił wiceprezes zarządu spółki Inneko Maciej Symeryak.

Farma fotowoltaiczna o powierzchni około 250 ha ma powstać na dwóch działkach we wsi Stanowice, niedaleko Gorzowa. Warunkami sprzyjającymi tej lokalizacji są nieduże odległości od głównego punktu zasilania energetycznego i linii wysokiego napięcia, budowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz od istniejącej obecnie i planowanej do rozbudowy strefy ekonomicznej.

Pierwszy prąd z miejskiej farmy słonecznej miałby popłynąć w 2024 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie