REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Gotycki kościół pw. WNMP w Sławnie zostanie zrewitalizowany

  • Autor: PAP
  • 21 gru 2017 16:12
Gotycki kościół pw. WNMP w Sławnie zostanie zrewitalizowany
fot. unsplash

Gotycki kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sławnie czeka generalny remont dzięki unijnej dotacji. W czwartek władze samorządu wojewódzkiego podpisały w tej sprawie umowę. To pierwsza z umów, dzięki którym 20 zabytków w Zachodniopomorskiem będzie zrewitalizowanych.

REKLAMA

Umowa na dotację podpisana została w czwartek w kościele parafialnym pw. WNMP w Sławnie przez zachodniopomorskie władze marszałkowskie i proboszcza sławieńskiej parafii.

Koszt robót rewitalizacyjnych ma wynieść prawie 3 mln zł, z których aż 2,5 mln zł pokryje przyznana dotacja.

Dzięki tym pieniądzom kościół będzie miał oczyszczoną elewację, a ściany i okna zostaną zakonserwowane.

Prace potrwają do końca października 2018 roku.

Podpisana w Sławnie w czwartek umowa jest pierwszą z pakietu umów, jakie władze samorządu województwa podpiszą z kolejnymi beneficjentami unijnych funduszy w ramach działania "Dziedzictwo kulturowe". Renowacja czeka 20 zabytków na Pomorzu Zachodnim. Łączna wartość dotacji to prawie 40 mln zł. Pomoc Urzędu Marszałkowskiego otrzymało w sumie 11 parafii, 6 gminnych samorządów i jedno stowarzyszenie.

Gotycki kościół parafialny pw. WNMP to świątynia, którą ufundowała w latach 1326-1364 księżna Zofia, żona Barnima IV. W trakcie powstawania pieczę nad nim sprawowali Joannici. W XVI wieku był w rękach protestantów, by po 1945 roku powrócić do katolików. Renesansowy ołtarz nie przetrwał czasów II wojny światowej. Po wkroczeniu wojsk radzieckich w marcu 1945 roku zniszczenia były już tak wielkie, że podstawowa odbudowa kościoła, którą zajęli się franciszkanie, trwała do lat 50. XX wieku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie