REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Graficzne interpretacje dzieł Kafki w postindustrialnych wnętrzach

  • Autor: PAP
  • 19 paź 2017 09:31
Graficzne interpretacje dzieł Kafki w postindustrialnych wnętrzach
Fot. unsplash

Graficzne interpretacje aforyzmów Franza Kafki oraz portrety pisarza autorstwa ponad stu artystów będzie można oglądać od czwartkowego wieczoru na wystawie "Kafka – przełamywanie granic" w postindustrialnych wnętrzach Galerii Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Czeladzi.

REKLAMA

Jak wyjaśnił PAP kierownik czeladzkiej galerii Jan Powałka, wystawa jest zwieńczeniem międzynarodowego przedsięwzięcia artystycznego autorstwa prof. Zbigniewa Bajka z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w którym udział wzięło ponad 100 pedagogów i twórców z kilkunastu uczelni artystycznych z Polski i zagranicy.

- Motywem przewodnim było zilustrowanie aforyzmów zaczerpniętych z dzieł Franza Kafki, które na potrzeby katalogu zostały przetłumaczone przez Jerzego Ciurloka również na język śląski - podał Powałka.

Wskazał też, że sam tytuł wystawy - "Kafka - przełamywanie granic" - ma kilka odniesień. - To nawiązanie do samego Kafki, walki osobowościowej ze sobą, ale też do naszej okolicy - Czeladź znajduje się na granicy Śląska i Zagłębia. Chcemy więc łączyć się przez sztukę, stąd np. to tłumaczenie aforyzmów na jęz. śląski mimo że Czeladź to już Zagłębie - tłumaczył kierownik galerii.

Na wystawie znajdą się także portrety Kafki. - Wszystko utrzymane jest w kolorystyce biało-szaro-czarnej, co nawiązuje do postindustrialnych wnętrz naszej galerii - podkreślił Powałka. Galeria znajduje się bowiem w budynku elektrowni dawnej kopalni Saturn w Czeladzi.

Wystawę będzie można oglądać do 13 listopada.

Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia" jest obiektem Muzeum "Saturn" w Czeladzi. Postindustrialny obiekt należy do Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.

(PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie