REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Grono gigantów polskiej architektury projektujące Nowy Rynek w Poznaniu poszerza się

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 05 gru 2017 15:34
Grono gigantów polskiej architektury projektujące Nowy Rynek w Poznaniu poszerza się
fot. materiały prasowe
Grono gigantów polskiej architektury projektujące Nowy Rynek w Poznaniu poszerza się
Grono gigantów polskiej architektury projektujące Nowy Rynek w Poznaniu poszerza się
Grono gigantów polskiej architektury projektujące Nowy Rynek w Poznaniu poszerza się

Skanska przedstawiła kolejne pracownie architektoniczne, które zaangażują się w projekt Nowego Rynku. Obok pracowni JEMS Architekci i Maćków Pracownia Projektowa wpływ na wygląd inwestycji będą miały medusa group i Ultra Architekci.

REKLAMA

Na powierzchni blisko 4 ha powstanie kompleks liczący około 100 tys. mkw. o funkcji mieszanej. Wewnątrz powstanie ogólnodostępny rynek dla wszystkich poznaniaków.

 - W centrum Poznania, na terenie dawnego dworca autobusowego powstanie kompleks budynków biurowych. To bardzo atrakcyjna lokalizacja. Bliskość dworca kolejowego i terenów targowych z jednej strony, sąsiedztwo Starego Browaru, terenów zielonych wzdłuż ringu Stübbena, a trochę dalej – Rynku Starego Miasta stanowi o niezwykłym potencjale tego miejsca. W poszukiwaniu pomysłów, które miały stać się podstawą do sformułowania zasad kształtowania zespołu na pierwszy plan wysunęła się idea stworzenia nowego placu miejskiego. Jest to po części kontynuacja myślenia o nowym kształcie przestrzennym tej części Poznania, która została zaprezentowana w zwycięskiej pracy na zagospodarowanie terenów Wolne Tory (Mycielski Architecture & Urbanism (MAU). Analiza struktury przestrzennej Starego Miasta, jaką wykonaliśmy w czasie przygotowywania pracy konkursowej, zwróciła naszą uwagę na niezwykłą wartość, jaką mają poznańskie rynki. To one od wieków stanowiły o kupieckim charakterze tego miasta. Były miejscami skupiającymi aktywność, organizowały życie miasta. Dlatego nasz projekt (jak się okazało – zwycięski), którego główną ideą była realizacja placu miejskiego, nazwaliśmy Nowym Rynkiem. I to pojęcie się przyjęło. Spodobało się inwestorowi, a także – o ile wiem – władzom miasta. Projekt przewiduje realizację, wokół rynku, czterech niezależnych funkcjonalnie budynków. Dominantą przestrzenną założenia będzie budynek wysokościowy zlokalizowany na zamknięciu osi widokowych ulic Matyi i Wierzbięcice. Jego forma, kaskadowo obniżająca się w kierunku placu, stanowić będzie dopełnienie kompozycji przestrzennej całego założenia. Zdecydowana część lokali na parterze to oczywiście lokale usługowe. Przestrzeń wokół placu i ulic zajmą restauracje, bary, sklepy. Nowy Rynek ma być otwarty, zachęcać do wejścia. Chcemy, by stał się miejscem spotkań. Chodzi nam o kreowanie życia na placu między budynkami. To ma być fragment żywego miasta. Część przestrzeni publicznych przewidzianych do realizacji w pierwszym etapie urządzona będzie jako teren rekreacji. Można tam ćwiczyć, jeździć na rowerze czy rolkach. Na pozostałym obszarze przewidziano ogródki kawiarni i restauracji. Na rynku zakłada się realizację targów miejskich, czasowych wystaw. Przestrzeń placu umożliwiać będzie zorganizowanie w tym miejscu niewielkich koncertów. Zimą będzie tam można urządzić ślizgawkę - mówi Paweł Majkusiak, wspólnik w pracowni JEMS Architekci

- My mieliśmy możliwość zaprojektowania pierwszego etapu projektu Nowy Rynek w ramach, którego powstaną dwa budynki. Zależy nam, aby te obiekty dawały miastu coś od siebie. Nie chodzi o epatowanie formą, ale o żywe, wielkomiejskie i zadaszone partery z wejściem od ulicy, terenów publicznych - tak aby zaprosić mieszkańców do środka. Bryły zaginające się w zwieńczeniach poszczególnych segmentów wytwarzają pewną dynamikę w przestrzeni sugerującą kierunki głównych wejść i kompozycyjnych otwarć. Niejako przeprowadzają uczestnika życia miejskiego z jednego, dynamicznego i buzującego miejską energią środowiska, w obszar przestrzeni publicznej o kameralnym wymiarze i spowolnionym tempie doznań i bodźców. Podwójnej wysokości cokół buduje właściwe proporcje, odbudowując prawidłowe miejskie relacje dla parterów i tworzy odpowiednią skalę dla strefy wejścia - mówi Zbigniew Maćków, główny projektant, Maćków Pracownia Projektowa.

Jesteśmy pracownią, która często zajmuje się  problemem rehabilitacji miast. Tutaj, w Poznaniu, rozumiemy to jako przywrócenie całkiem wydzielonego kwartału, mającego kiedyś zupełnie inne funkcje, z powrotem do miasta. To co w tym przedsięwzięciu jest istotne to danie szansy, żeby faktycznie ten tytuł - Nowy Rynek - się ziścił. Aby to się stało musi powstać kilka budynków, które dadzą zalążek nowej dostępnej przestrzeni nie tylko dla pracowników biur, ale dla wszystkich poznaniaków. W Nowym Rynku, każdemu oddanemu do użytku etapowi będzie towarzyszyć przestrzeń publiczna. Przy budynku, który my aktualnie projektujemy powstanie ogólnodostępne patio - mówi Przemo Łukasik, architekt medusa group.

- Celem badań, które teraz prowadzimy jest dokładne poznanie dzielnicy, w której budowany jest projekt Nowy Rynek. Regularnie, całym zespołem spacerujemy po okolicy, aby jak najlepiej ocenić walory i wady pobliskich miejsc. To pomoże nam odpowiedzieć na potrzeby tego kwartału miasta. Naszym celem jest zagospodarowanie tej przestrzeni publicznej, z żywymi witrynami sklepów z podcieniami, które będą służyły nie tylko pracownikom, ale również przechodniom, rowerzystom. Poznań żyje na rynkach, wiemy to i chcemy, żeby to miejsce rozwijało się w tym duchu - mówi Tomasz Osięgłowski, pracownia Ultra Achitects.

Nowy Rynek – kluczowe fakty i liczby:

Całkowita powierzchnia użytkowa: ponad 100 tys. mkw.

W ramach I etapu powstanie pierwszy budynek biurowy o powierzchni 25 tys. mkw. i garaż pod budynek pierwszy i drugi.

Pierwszy budynek zlokalizowany będzie od strony ulicy Matyi i Przemysłowej.

Planowany termin oddania do użytku I etapu: Q2 2019 rok

Pierwszy etap kompleksu dostarczy 265 miejsc parkingowych

Pierwszy budynek I etapu będzie miał 6 kondygnacji naziemnych.

Certyfikacja: LEED Gold.

Generalny wykonawca budynku: Skanska S.A.

Koncepcja urbanistyczna: JEMS Architekci

Autor projektu architektonicznego pierwszego etapu i drugiego inwestycji: Maćków Pracownia Projektowa.

Autor projektu architektonicznego trzeciego etapu inwestycji: medusa group

Plan zagospodarowania przestrzeni: Ultra Architects

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie