×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Grupa Enea i firma Jenox Akumulatory chcą zbudować prototyp domowego magazynu energii

  • Autor: PAP
  • 11 maj 2022 11:35
Grupa Enea i firma Jenox Akumulatory chcą zbudować prototyp domowego magazynu energii
Grupa Enea i firma Jenox Akumulatory chcą zbudować prototyp domowego magazynu energii, fot. shutterstock

List intencyjny ws. wspólnej budowy prototypu domowego magazynu energii elektrycznej przeznaczonego na potrzeby prosumentów podpisały we wtorek Grupa Enea i producent akumulatorów firma Jenox – poinformowała spółka energetyczna.

REKLAMA

Grupa Enea poinformowała, że list intencyjny inicjujący współpracę obu firm został podpisany w Chodzieży (woj. wielkopolskie), gdzie Jenox Akumulatory ma swoją siedzibę i zakład produkcyjny. Przedsiębiorstwa chcą opracować i stworzyć domowy magazyn energii elektrycznej przeznaczony dla prosumentów, czyli niewielkich wytwórców elektryczności pochodzącej z odnawialnych źródeł energii (OZE).

Jak zaznaczono w komunikacie Enei, przydomowe banki energii elektrycznej u odbiorców przyłączonych do sieci energetycznej niskiego napięcia to "naturalny kierunek rozwoju w czasie ożywionego wzrostu liczby i mocy mikroinstalacji prosumenckich".

Według zapowiedzi rezultaty badań powinny być znane za kilkanaście miesięcy. W komunikacie spółki podkreślono, że przewagą banków energii opartych na nowoczesnych akumulatorach kwasowo-ołowiowych może być fakt, iż od lat stosowane w motoryzacji baterie zbudowane są z surowców, które łatwo poddać recyklingowi. Zaznaczono przy tym, że 98 proc. składu akumulatora kwasowo-ołowiowego można ponownie wykorzystać, a potrzebne do jego produkcji surowce są łatwo dostępne.

"Magazynowanie energii to innowacyjna technologia o dużym potencjale rozwojowym do zapewnienia stabilności OZE i budowania bezpieczeństwa energetycznego. Chcemy pomóc prosumentom w optymalnym wykorzystywaniu wytwarzanej przez nich energii elektrycznej" - zaznaczył prezes Enei Paweł Majewski.

Wiceprezes Enei ds. strategii i rozwoju Lech Żak ocenił, że przydomowe magazyny energii umożliwią dynamiczny rozwój energetyki rozproszonej i optymalne wykorzystanie mikroinstalacji fotowoltaicznych. "Dzięki magazynom prosumenci będą mogli maksymalizować zużycie energii na własne potrzeby, na miejscu w swoich domach. Liczymy, że dzięki projektowi powstanie prototyp magazynu, który będzie w przyszłości atrakcyjny dla klientów i stanie się częścią naszej oferty produktów multienergetycznych" - wskazał.

Prezes firmy Jenox Akumulatory Marek Bajsert ocenił, że przy dynamicznym rozwoju OZE wyzwaniem nie jest pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, a tanie i efektywne jej magazynowanie.

"Mamy w tym doświadczenie. Jako wieloletni producent akumulatorów kwasowo-ołowiowych nieustannie prowadzimy badania w zakresie rozwoju baterii, które sprostają zapotrzebowaniu na prąd współczesnej motoryzacji. W ostatnim czasie szczególny nacisk kładziemy na ewolucję akumulatorów do głębokich wyładowań i to właśnie te badania stanowią podstawę dla naszego wspólnego projektu" - zaznaczył.

Dodał, że firma ma już pierwsze urządzenia, które są testowane. Grupa Enea poinformowała, że prowadzi badania nad prototypowymi magazynami energii elektrycznej, a testy pięciu takich instalacji prowadzone były w warunkach rzeczywistych w Bydgoszczy, Zielonej Górze, Gubinie, Pogorzelicy i Opalenicy.

Enea to jeden z największych koncernów energetycznych w Polsce, od 2008 r. notowany na GPW w Warszawie. Spółka dostarcza energię do ponad 2,7 mln klientów.

Firma Jenox Akumulatory sp. z o.o. działa na polskim rynku od ponad 30. lat, a w jej chodzieskim zakładzie rocznie wytwarzanych jest blisko 1 mln baterii samochodowych. Przedsiębiorstwo wchodzi w skład grupy ZAP Sznajder Batterien S.A.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie