×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Gwiazdy światowej architektury nadadzą drugie życie legendzie

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • Opublikowano: 26 cze 2018 09:00
Gwiazdy światowej architektury nadadzą drugie życie legendzie
fot. mat. pras. MVRDV

MVRDV przedstawiło wstępne wizualizacje przedstawiające albańskie dziecko komunizmu w nowym wydaniu - piramidę w Tiranie, w której swego czasu mieściło się muzeum dyktatury Envera Hodży. W niedługim czasie ma się ona przemienić również w muzeum, lecz tym razem poświęcone technologii, kulturze i sztuce.

REKLAMA

Usytuowane w centrum Tirany byłe muzeum Envera Hodży zostało zaprojektowane w latach 80. przez grupę architektów z córką ówczesnego prezydenta Albanii na czele. Przez lata funkcja piramidy się zmieniała: podczas wojny w Kosowe w tym miejscu zlokalizowano tymczasową bazę dla NATO, były tu również kluby nocne i przestrzeń na eventy. W planach było również umieszczenie w tym budynku teatru narodowego.

Dziś niezwykła bryła dostaje drugą szansę. MVRDV postanowiło otworzyć na miasto tę hermetyczną i niedostępną dotychczas piramidę. Dostęp do parteru obiektu będzie możliwy z każdej ze stron. Szklane i gładkie fragmenty elewacji wpuszczą naturalne światło do środka, odpowiednio eksponując wystawy. Nowością jest wprowadzenie schodów na taras widokowy na szczycie obiektu - w zasadzie połowa bryły jest schodami! Druga zaś stanowi pojedyncze wysepki, z których można podziwiać miejski krajobraz.

Planowane zakończenie przebudowy to czerwiec 2019 roku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie