REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

High5ive z zielonym certyfikatem

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 01 sie 2022 13:21
High5ive z zielonym certyfikatem
Piąty budynek High5ive ma certyfikat LEED Core & Shell na poziomie Platinum, fot. mat. pras.

Biurowiec należący do III fazy kompleksu High5ive, flagowej inwestycji biurowej Skanska w Krakowie, otrzymał właśnie prestiżowy certyfikat LEED na najwyższym możliwym poziomie – Platinum.

REKLAMA

  • Ostatni, piąty budynek High5ive wniósł na krakowski rynek biurowy ponad 11 tys. mkw. powierzchni.
  • Inwestycja jest jednym z przykładów zrównoważonego podejścia szwedzkiego dewelopera do projektowania i realizacji budynków zgodnie z założeniami ESG (Environmental, Social, Governance).
  • Teraz budynkowi przyznano międzynarodowy certyfikat LEED Core & Shell na najwyższym, platynowym poziomie.

– W Skanska nie tylko mówimy o potrzebie wdrażania zrównoważonych rozwiązań, ale po prostu je mamy i rozwijamy. Takie podejście, zmniejszające wpływ naszych biurowców na środowisko naturalne, znajduje uznanie w oczach najemców, inwestorów i partnerów biznesowych – mówi Veronika Themerson, dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. – Jest to podstawa strategii Skanska, która zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej w naszym łańcuchu wartości do 2045 roku – dodaje Veronika Themerson.

Oszczędny i dobrze skomunikowany

Certyfikacja LEED dotyczy rozwiązań zastosowanych zarówno na etapie wznoszenia budynku, jak i jego użytkowania. Ponad 1/5 materiałów zastosowanych do budowy ostatniej fazy krakowskiej piątki zawierała domieszki produktów pochodzących z recyklingu. Deweloper zdecydował się na farby, kleje i uszczelniacze o niskiej zawartości lotnych związków organicznych. Drewno użyte do konstrukcji High5ive posiadało certyfikat FSC, który wyznacza standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej. 

Przy odpowiedzialnym zarządzaniu i świadomym korzystaniu z obiektu przez najemców, a także dzięki wyposażeniu go między innymi w system odzysku wody szarej (niezabrudzonej, choć nieprzeznaczonej do picia) i deszczowej, oszczędność wody pitnej może przekroczyć nawet 86%. Roślinność znajdująca się na zewnątrz budynku została podzielona na trzy strefy, będące ogrodami ziołowymi, leśnymi i sensorycznymi. Nie wymagają one użycia wody wodociągowej. W budynku zastosowano inteligentne oświetlenie LED, które nie tylko jest trwałe, ale – wraz z czujkami światła – pozwala również znacząco zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, którą budynek pozyskuje w 100 proc. ze źródeł odnawialnych.

LEED ocenia także lokalizację danej inwestycji. High5ive to jeden z najlepiej skomunikowanych budynków biurowych w Krakowie. Można do niego dojechać autobusem, tramwajem, samochodem, rowerem lub pociągiem. W budynku znajduje się ponad 40 miejsc parkingowych umożliwiających naładowanie samochodów elektrycznych, w tym 6 stacji szybkiego ładowania.

Nowa jakość na krakowskiej mapie biur

Ostatni budynek High5ive ubiega się też o prestiżowy certyfikat WELL Core & Shell. System ten kładzie duży nacisk zdrowie psychiczne i fizyczne ludzi oraz ich zachowanie. Bierze też pod uwagę design czy kwestie związane z użytkowaniem samego biurowca. Eksperci badający daną inwestycję oceniają m.in. kwestie związane z dostępem do świeżego, czystego powietrza, dobrej jakości wody, odpowiedniego oświetlenia wnętrz, temperatury i akustyki. Analizie poddawane są również narzędzia, technologie czy rozwiązania, które mają wpływ na zdrowie i samopoczucie pracowników.  

Cała powierzchnia biurowa oraz usługowa piątego budynku została już wynajęta. Na początku 2022 roku został on kupiony przez firmę Stena Real Estate BV.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie