Historyczny budynek "Ula" w Bytomiu odzyskał blaskPAP - 26-05-2020 14:10


Dobiega końca modernizacja historycznego Domu Polskiego w Bytomiu, zwanego „Ulem”. Pochodzący z XIX w. budynek był przed laty siedzibą organizacji społecznych i kulturalnych, wkrótce wprowadzą się harcerze, którzy poprowadzą tam Centrum Aktywności Społecznej.

Koszt gruntownego remontu "Ula" to prawie 1,7 mln zł, z czego 1,4 mln zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Jak przypomina Urząd Miejski, kilka lat temu bytomscy harcerze zamarzyli, żeby budynek Domu Polskiego u zbiegu ulic Sokoła i Korfantego stał się siedzibą ich hufca. Tak się wkrótce stanie - mają zacząć urządzać wyremontowane wnętrza na przełomie sierpnia i września.

Jak mówi komendant Hufca ZHP Bytom Bożena Mientus, po przejęciu budynku przez harcerzy okazało się, że jego stan jest znacznie gorszy niż się spodziewano. "Podczas prac remontowanych musieliśmy wymienić cały strop, a wielokrotnie przemurowywane wewnętrzne ściany potrzebowały wzmocnienia. Udało nam się jednak pozyskać dodatkowe 200 tys. zł, a wykonawcy - zmieścić w harmonogramie prac, dzięki czemu roboty budowlane są już na finiszu" - powiedziała.

W budynku "Ula" w latach 1910-19 swoją siedzibę miały organizacje walczące o zachowanie polskości, m.in. chór "Halka", Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" i - jak się niedawno okazało - także ZHP. W 1919 r. powstała tam pierwsza męska drużyna harcerska. Dom był wtedy pełen ludzi i gwaru, dlatego nazywano go "Ulem". Według przekazów, w okresie powstań śląskich odbierano w nim przysięgę od powstańców.

"Niestety niewiele zachowało się archiwaliów. Na podstawie jednego zdjęcia z zasobów IPN-u udało się odrestaurować elementy dekoracyjne okien. Budynek ma tylko 300 m kw. Znajdą się w nim dwie sale o charakterze wykładowym oraz kilka małych pomieszczeń, które będą służyły działalności hufca oraz prowadzonego przez nas Bytomskiego Centrum Aktywności Społecznej" - mówi Mientus.

W ramach działania Centrum dzieci w placówce wsparcia dziennego będą mogły się uczyć po szkole np. języka angielskiego i matematyki. Placówka będzie też realizować projekty integrujące i aktywizujące starsze i młodsze pokolenia podczas spotkań dyskusyjnych oraz zajęć warsztatowych. Po urządzeniu budynku kolejnym zadaniem harcerzy będzie zagospodarowanie sporego placu przed domem. Jednym z pomysłów jest stała plenerowa wystawa prezentująca pamiątki i informacje o historii "Ula", jak również bytomskiego ZHP.

Modernizacja obiektu na cele działalności społecznej bytomskich harcerzy współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.