Hiszpańskie budki telefoniczne z nową funkcjąPAP - 07-04-2021 09:18


W liczącej wciąż ponad 16 tys. budek telefonicznych Hiszpanii przybywa nowych funkcji dla tych archaicznych już punktów komunikacji. Coraz częściej służą dziś jako informacja turystyczna dla urlopowiczów.

Wprawdzie wraz z upowszechnieniem się telefonów komórkowych w Hiszpanii od ponad dwóch dekad szybko spada liczba kabin telefonicznych, ale eksperci ds. komunikacji nie mają wątpliwości, że nie znikną one całkowicie z pejzażu tego kraju. W niektórych gminach lokalne władze zachowują je jako "relikty" blisko 100-letniej historii telekomunikacji.

Telewizja TVE przypomniała w ubiegłym tygodniu, że około połowa z istniejących jeszcze na terenie Hiszpanii kabin telefonicznych w rzeczywistości jest nieaktywna, a część lokalnych władz nosi się z zamiarem ich usunięcia lub zmiany funkcji.

Przykładem rezygnacji z budek telefonicznych jest aglomeracja Barcelony, gdzie w marcu zamknięto ostatnią kabinę. Lada dzień będzie mieć ona inną funkcję - w jej wnętrzu powstanie punkt bezpłatnej wymiany książek.

Nowa funkcja ostatniej w Barcelonie budki telefonicznej to zasługa lokalnej działaczki Anny Farre, która przekonała władze miejskie do zbadania przez samorządowców oczekiwań lokalnej społeczności wobec odchodzącego już w przeszłość obiektu.

Według Farre poza opcją lokalu służącego do wymiany książek wielu mieszkańców barcelońskiego dystryktu Horta-Guinardo wskazywało na konieczność uruchomienia wewnątrz kabiny bezpłatnego punktu z bezprzewodowym łączem. Inni wskazywali na możliwość działania wewnątrz kabiny bezpłatnej linii telefonicznej służącej zgłaszaniu przez obywateli donosów o przestępstwach do hiszpańskich służb.

Najpowszechniejszą obecnie alternatywną funkcją kabin telefonicznych w Hiszpanii jest możliwość zdobywania w nich przez urlopowiczów informacji turystycznej. Punkty takie działają już m.in. w Maladze, Grenadzie, Sewilli, a także na Wyspach Kanaryjskich.