REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Hotel, boisko treningowe i rolkostrada - Dolny Śląsk rusza z budową ośrodka sportowego

  • Autor: PAP
  • 16 sty 2018 15:13
Hotel, boisko treningowe i rolkostrada - Dolny Śląsk rusza z budową ośrodka sportowego
fot. unsplash

Zaplecze techniczne, strzelnicę do biathlonu, hotel, parkingi, boisko treningowe i rolkostradę do treningów letnich będzie miało Dolnośląskie Centrum Sportu Jakuszyce. Górski ośrodek do narciarstwa biegowego powstanie do 2019 r. i będzie spełniał normy FIS.

REKLAMA

We wtorek na Polanie Jakuszyckiej wmurowano kamień węgielny symbolizujący rozpoczęcie tej inwestycji, która ma kosztować ponad 90 mln zł. Budowany ośrodek jest obiektem samorządu woj. dolnośląskiego, który porozumiał się ze Stowarzyszeniem Bieg Piastów, od wielu lat zarządzającym trasami biegowymi w tym rejonie.

"W efekcie inwestycji będziemy mieli w tym wyjątkowym miejscu, jakim jest Polana Jakuszycka, ośrodek narciarski klasy europejskiej i światowej, na którym będzie można rozgrywać zawody biegowe i biathlonowe rangi pucharów świata, bo będzie spełniał wymogi federacji sportów zimowych FIS" - powiedział PAP marszałek dolnośląski Cezary Przybylski.

Podkreślił, że inwestycja jest możliwa dzięki dobrej współpracy ze Stowarzyszeniem Bieg Piastów oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki.

"Dzięki dobrej współpracy zarówno z poprzednim, jak i obecnym rządem połowę kosztów inwestycji pokryje Skarb Państwa" - dodał marszałek.

Przybylski zaznaczył, że dzięki rozbudowie ośrodek stanie się obiektem atrakcyjnym dla sportowców i turystów przez cały rok. "Będzie ogólnodostępny nie tylko dla wyczynowych sportowców, ale również dla turystów przyjeżdżających w Karkonosze. Rolkostrada, trasy rowerowe, hotel może przyciągać nie tylko polskich turystów, ale też naszych sąsiadów Czechów" - powiedział marszałek.

Budynek główny będzie miał powierzchnię ok. 13 tys. m kw. To m.in. szatnie, smarowalnie, strefa odnowy biologicznej, pomieszczenia laboratoryjne i hipoksyjne, pomieszczenia organizacji zawodów zgodnie z przepisami FIS i IBU, family club, press room, strefa VIP, kabiny komentatorskie, magazyny sprzętu sportowego i elementów wyposażenia zawodów sportowych wraz z odpowiednią częścią komunikacji i pomieszczeń sanitarnych i z zewnętrzną widownią stałą na około 245 osób.

W budynku głównym zlokalizowane zostanie też centrum obsługi podróżnych, w tym poczekalnia kolejowa, interaktywne centrum edukacyjne, część gastronomiczna z dwoma restauracjami i część noclegowa z hotelem o standardzie 3-gwiazdkowym dla 40 pokoi i schroniskiem młodzieżowym typu hostel.

Budynek techniczny to obiekt o powierzchni ok. 7,8 tys. m kw., w którym zlokalizowano m.in. pomieszczenia techniczno - magazynowe, garaże dla pojazdów utrzymania tras biegowych, ambulatorium i pomieszczeń ratownictwa górskiego oraz parkingi wydzielone dla użytkowników - m.in. sportowców, sędziów i obsługi technicznej oraz ekip telewizyjnych.

Powstanie też boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią o wymiarach 32 x 50 m z bieżnią czterotorową o długości 200 m, pełnowymiarowa strzelnica biathlonowa, rolkostrady o długości 3,5 km oraz parkingi.

Polana Jakuszycka jest najbardziej znanym i uczęszczanym ośrodkiem narciarstwa biegowego na Dolnym Śląsku, jak i w Polsce. Specyficzny klimat i położenie na wysokości od 752 do 1003 m.n.p.m. sprzyja długiemu zaleganiu pokrywy śnieżnej - utrzymuje się ona przeciętnie 156 dni w ciągu roku. Od 41 lat organizowany jest tutaj Bieg Piastów. W skład kompleksu wchodzi prawie 70 km tras narciarskich, w tym prawie 8 km tras wyczynowych. W pobliskiej Szklarskiej Porębie działa szkoła mistrzostwa sportowego m.in. z klasą biathlonową i klasą narciarstwa biegowego, której uczniowie systematycznie odbywają treningi na Polanie Jakuszyckiej.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie