Marta Gajewska-Sąsiadek poświęciła dekadę, aby ziścić swój sen o hotelu, który jest jak dom. I to dom z kameralną atmosferą pielęgnowaną przez troskliwych gospodarzy, pełen wyrafinowanego designu oraz podanego w smaczny sposób luksusu. Hotel Warszauer, który powstał na krakowskim Kazimierzu łamie status quo na rynku.
Na krakowskim Kazimierzu, tuż obok cmentarza Remuh, Placu Nowego i Starej Synagogi, między dwoma budynkami - 4-kondygnacyjną kamienicą a XVII – wieczną Synagogą Kupa - od wiosny 2022 r. funkcjonuje butikowy Hotel Warszauer. Wyjątkowość tego obiektu to wynikowa kameralnej bryły, wysublimowanego designu, pasji do podróży właścicielki - Marty Gajewskiej-Sąsiadek oraz domowej atmosfery, na której tak zależało twórczyni hotelu.
- Warszauer to wieloletni projekt, który ewoluował na przestrzeni dekady. Do stworzenia tego miejsca zainspirował mnie mix moich dwóch wielkich pasji: podróży oraz szeroko pojętego designu - mówi Marta Gajewska-Sąsiadek, która doświadczenie z własnym biznesem zdobywała jako założycielka marki biżuteryjnej LAU jewellery. - Od początku marzyło mi się miejsce na krakowskim Kazimierzu. Sama mieszkam w okolicy i uważam tą część miasta za najciekawszą i najpiękniejszą. Ta lokalizacja zapewnia gościom spokój oraz ciszę przy jednoczesnej bliskości różnego rodzaju rozrywek - dodaje.
Kubaturę budynku oraz elewację z corianu zaprojektowało biuro architektoniczne Indo z Krakowa. Hotel Warszauer to pięciokondygnacyjna bryła z dodatkowym poddaszem użytkowym. Swoim kształtem i wysokością obiekt wpisuje się w charakter zwartej zabudowy otoczenia - stanowi plombę architektoniczną wpisaną między zróżnicowane pod względem wysokości i funkcji historyczne budynki. Zastosowane rozwiązania architektoniczne i materiały budowlane sprawiają, że bryła nie krzyczy wizualnie, przy jednoczesnym zachowaniu swojego eleganckiego charakteru.
O ile bryłę zaprojektowało znane krakowskie biuro architektoniczne, o tyle za aranżację wnętrz odpowiada... sama właścicielka.
- Wystrojem wnętrz postanowiłam zająć się osobiście. To była najlepsza decyzja. Dzięki temu Warszauer jest w 100 procentach taki, jak marzyłam: bez kompromisów i wizji innych ludzi - podkreśla Gajewska-Sąsiadek. - Odkąd pamiętam jestem wielką estetką. Zwracam uwagę na każdy szczegół: zarówno w kwestii mody, jak i wystroju wnętrz - dodaje.
Każdy przedmiot w Hotelu Warszauer został starannie wyselekcjonowany. We wnętrzach znajdziemy meble od światowej sławy projektantów. Pojawiają się tu takie nazwiska i marki, jak Marcel Breuer, Gubi, Norr 11, & tradition czy Cassina. Przestrzeń hotelu wypełnia również sztuka. Znajdziemy tu m.in. ręcznie robioną ceramikę KLO, rzeźby Jana Krzysztofa czy obrazy młodego artysty Tomasza Opalińskiego.
- Można tu doświadczyć niestandardowego luksusu. Jak powiedział jeden z naszych gości: " Warszauer burzy stereotypowe myślenie o odpoczynku i designie w Polsce". W każdym pokoju mamy do czynienia z pięknymi przedmiotami i perełkami wzornictwa - zaznacza Gajewska-Sąsiadek.
Właścicielce obiektu bardzo zależało na tym, aby pomimo podróży goście hotelowi mogli zasmakować w Hotelu Warszauer domowej atmosfery.
- Obsługę dobierałam z niezwykłą dbałością. To ludzie, którzy nie mają klasycznie powierzonych ról jak w przypadku zwykłego hotelu. Ich zadaniem jest wprowadzenie gościa do przestrzeni w taki sposób, aby od początku poczuł się tu komfortowo i przytulnie - mówi właścicielka.
- Sercem Warszauera i miejscem, z którego jestem szczególnie dumna jest Śniadaniarnia. To tu stoi tzw. common table, gdzie goście mogą wspólnie zjeść śniadanie, napić się wina, wzajemnie się poznać. Nasi goście nieodpłatnie mogą przez cały dzień napić się kawy i zjeść świeżo upieczone ciasto. Co więcej: dla każdego gościa, który zostanie z nami dłużej niż 3 noce nasz szef kuchni przygotuje włoską pizzę! - zdradza Gajewska-Sąsiadek.
We wspomnianej Śniadaniarni znajduje się płaskorzeźba Tomasza Opalińskiego "Brzask", która stanowi wizualny znak rozpoznawczy Hotelu Warszauer. Dodatkowo, na 4 piętrze do dyspozycji gości pozostaje taras, gdzie można napić się kawy lub wina.
- Ostatnie 2 lata swojego życia całkowicie poświęciłam projektowi Warszauer i teraz widzę, że ciężka praca zawsze przynosi efekty - z dumą mówi Gajewska-Sąsiadek.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Generalny Architekt, Właściciel Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o.
Właściciel Autorska Pracownia Architektury HUBKA
Założyciel, Główny Projektant Massive Design
Projektant, właściciel Autorska Pracownia Architektoniczna – Jacek Bułat
Założyciel BXBstudio
Właściciel, Główny projektant MAU - Mycielski Architecture & Urbanism