×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Hotel Sobieski w Warszawie zostanie zabytkiem? W tej sprawie złożono wniosek

  • Autor: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie
  • 03 mar 2023 10:14
Hotel Sobieski w Warszawie zostanie zabytkiem? W tej sprawie złożono wniosek
Hotel Sobieski w Warszawie to kultowy obiekt z lat 90. XX w., fot. Wikipedia Creative Commons
Hotel Sobieski w Warszawie zostanie zabytkiem? W tej sprawie złożono wniosek
Hotel Sobieski w Warszawie zostanie zabytkiem? W tej sprawie złożono wniosek
Hotel Sobieski w Warszawie zostanie zabytkiem? W tej sprawie złożono wniosek
Hotel Sobieski w Warszawie zostanie zabytkiem? W tej sprawie złożono wniosek

Do Biura Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpłynął wniosek Stołecznego Konserwatora Zabytków o wszczęcie procedury wpisu do rejestru zabytków budynku hotelu Sobieski - poinformował prof. Jakub Lewicki.

REKLAMA

  • Hotel Sobieski od początku budził skrajne emocje - od zachwytów niespotykaną wcześniej w Warszawie architekturą czasów przełomu, po uznanie za symbol kiczu i tandety.
  • Inwestor postanowił zmienić elewację hotelu. Zamiast oryginalnej kolorowej elewacji pojawia się stonowana biel i szarości.
  • Zdaniem stołecznego konserwatora zabytków Michała Krasuckiego, w nowych barwach obiekt nie będzie miał nic wspólnego z ikoną polskiego postmodernizmu.
  • Wokół Hotelu Sobieski w Warszawie rozstawione są rusztowania. Prace wkrótce mają ruszyć.
  • Do Biura Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpłynął wniosek Stołeczny Konserwator Zabytków o wszczęcie procedury wpisu do rejestru zabytków budynku hotelu Sobieski.

Wszczęcie procedury wpisu spowoduje do czasu jej zakończenia wprowadzenie tzw. ochrony tymczasowej, a więc anulowanie wydanych pozwoleń na prace budowlane i wstrzymanie jakichkolwiek prac. Wokół hotelu są rozstawione rusztowania, a prace wkrótce mają ruszyć. Powtórzyła się sytuacja sprzed sześciu lat, kiedy Biuro SKZ złożyło wniosek o wpis do rejestru zabytków budynku Rotundy PKO w momencie kiedy wydano wszystkie pozwolenia i ruszyły prace budowlane. Wówczas uznano, że wniosek ten jest zbyt późno złożony, a wobec rozpoczętych prac rozbiórkowych i groźby roszczeń odszkodowawczych niemożliwy jest wpisu do rejestru - podaje w oświadczeniu prof. Jakub Lewicki.

Hotel Sobieski budzi skrajne emocje

Budynek Hotelu Sobieski powstał według projektu Wolfganga Triessinga i Macieja Nowickiego z 1990 i został oddany do użytku w 1992 roku.

Od początku budził skrajne emocje - od zachwytów niespotykaną wcześniej w Warszawie architekturą czasów przełomu, po uznanie za symbol kiczu i tandety.

Najbardziej charakterystyczną jego częścią były kolorowe elewacje i przeszklona kopuła na narożniku. Jednocześnie podkreślano liczne uproszczone i tandetne rozwiązania  architektury budynku – brak balkonów, uproszczony detal architektoniczny, zastosowanie tanich materiałów wykończeniowych.

Zbyt późno złożony wniosek

Wobec rozpoczęcia prac budowlanych wniosek Stołecznego Konserwatora Zabytków (red. Michała Krasuckiego) wydaje się zbyt późno złożony - twierdzi Lewicki i dodaje, że wobec groźby roszczeń odszkodowawczych jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest ochrona architektury budynku przez dokumentację - wykonanie zdjęć i publikacje.

Najbardziej wartościową częścią budynku są jego kolorowe elewacje. One są symbolem architektury czasów przełomu, a bez nich, jak i wobec dalszych przekształceń gmachu i zmiany geometrii dachu architektura hotelu będzie odbierana jako jeszcze bardziej bezstylowa, tandetna i pozbawiona znaczenia. Dlatego też wydaje się, że wobec rozpoczęcia prac budowlanych na wpis do rejestru jest już za późno, niezależnie od skrajnych ocen jakie budzi architektura hotelu - argumentuje w oświadczeniu mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Lewicki w oświadczeniu podkreśla, że przykład ten pokazuje, jak nieskuteczna jest ochrona architektury XX wieku, szczególnie tzw. Listy Dóbr Kultury Współczesnej, które są przekształcane i tracą swoje wartości. - Jedyną skuteczną ochroną jest wpis do ewidencji lub do rejestru zabytków, pod warunkiem, że dokonuje się on odpowiednio wcześniej przed rozpoczęciem prac budowlanych - zaznacza.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie