×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Hotel w dawnych koszarach? Arche znów zaskakuje

  • Autor: Propertydesign.pl
  • Opublikowano: 06 wrz 2018 13:00
  • Zaktualizowano: 06 wrz 2018 13:01
Hotel w dawnych koszarach? Arche znów zaskakuje
Hotel Koszary fot. mat. Arche

Prawdziwym specjalistą w przekształcaniu zabytkowych obiektów na hotele jest Grupa Arche. Na koncie ma wyjątkowe rewitalizacje zamku, pałacu, a ostatnio... koszar w Górze Kalwarii położonej 35 km pod Warszawą.

REKLAMA

 - Nie lubię kopiowania, przykrywania tego co stare i odtwarzania na nowo. My zostawiamy to, co zrobił czas i wprowadzamy nowoczesne akcenty. To tworzy unikalne połączenie - podkreśla Waldemar Grochowski, prezes, Grupa Arche.

Jedną z ich ostatnich realizacji jest hotel Koszary położony w centrum Góry Kalwarii, oddalonej o 35 km od Warszawy. Trzygwiazdkowy hotel powstał w miejscu dawnej siedziby wojskowego garnizonu, wcześniej zajmowanego przez ojców dominikanów. Dwa lata temu Grochowski wydzierżawił zdewastowane budynki powojskowe od samorządu. Obiekty były nieużytkowane od 2001 r. i znajdowały się w złym stanie.

Dawna siedziba garnizonu jest zabytkiem z 1863 r. i musiała być odrestaurowana zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. - To było dodatkowe wyzwanie. Takie projekty są zwykle dużo trudniejsze i przeciętnie 50 proc. droższe, ale dają też dużo więcej satysfakcji - nadmienia Grochowski.

Projekt nie budził zastrzeżeń z konserwatorskiego punktu widzenia, a prace zostały zaplanowane z pełnym poszanowaniem wartości zabytkowych dawnych koszar. - Aby oddać militarny klimat, poszukiwaliśmy starych fotografii związanych z Koszarami i obecnością wojska w Górze Kalwarii w celu wykonania fototapet, które znalazły się na hotelowych korytarzach - dodaje. Na remont dwóch budynków powojskowych (w bliźniaczym budynku obok hotelu zamieszkają m.in. repatrianci) Arche wydało około 10 mln zł.

Koszary łączą historię z teraźniejszością, dają możliwość poczucia ducha zamierzchłych czasów w nowoczesnych wnętrzach a industrialny, loftowy styl wnętrz wpisuje się w aktualne trendy. I tak w pokojach znalazły się "surowe" elementy wystroju m.in. nieotynkowane fragmenty ścian z cegieł, które gościom przypomną, że przez przeszło wiek temu w budynku stacjonowało wojsko.

- Remont przebiegał z przygodami, ale powstał bardzo ciekawy i wyjątkowy obiekt. Artefakty znalezione w trakcie budowy są w trakcie zabezpieczania i będą dostępne dla wszystkich gości - dodaje Grochowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie