
Prawdziwym specjalistą w przekształcaniu zabytkowych obiektów na hotele jest Grupa Arche. Na koncie ma wyjątkowe rewitalizacje zamku, pałacu, a ostatnio... koszar w Górze Kalwarii położonej 35 km pod Warszawą.
- Nie lubię kopiowania, przykrywania tego co stare i odtwarzania na nowo. My zostawiamy to, co zrobił czas i wprowadzamy nowoczesne akcenty. To tworzy unikalne połączenie - podkreśla Waldemar Grochowski, prezes, Grupa Arche.
Jedną z ich ostatnich realizacji jest hotel Koszary położony w centrum Góry Kalwarii, oddalonej o 35 km od Warszawy. Trzygwiazdkowy hotel powstał w miejscu dawnej siedziby wojskowego garnizonu, wcześniej zajmowanego przez ojców dominikanów. Dwa lata temu Grochowski wydzierżawił zdewastowane budynki powojskowe od samorządu. Obiekty były nieużytkowane od 2001 r. i znajdowały się w złym stanie.
Dawna siedziba garnizonu jest zabytkiem z 1863 r. i musiała być odrestaurowana zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. - To było dodatkowe wyzwanie. Takie projekty są zwykle dużo trudniejsze i przeciętnie 50 proc. droższe, ale dają też dużo więcej satysfakcji - nadmienia Grochowski.
Projekt nie budził zastrzeżeń z konserwatorskiego punktu widzenia, a prace zostały zaplanowane z pełnym poszanowaniem wartości zabytkowych dawnych koszar. - Aby oddać militarny klimat, poszukiwaliśmy starych fotografii związanych z Koszarami i obecnością wojska w Górze Kalwarii w celu wykonania fototapet, które znalazły się na hotelowych korytarzach - dodaje. Na remont dwóch budynków powojskowych (w bliźniaczym budynku obok hotelu zamieszkają m.in. repatrianci) Arche wydało około 10 mln zł.
Koszary łączą historię z teraźniejszością, dają możliwość poczucia ducha zamierzchłych czasów w nowoczesnych wnętrzach a industrialny, loftowy styl wnętrz wpisuje się w aktualne trendy. I tak w pokojach znalazły się "surowe" elementy wystroju m.in. nieotynkowane fragmenty ścian z cegieł, które gościom przypomną, że przez przeszło wiek temu w budynku stacjonowało wojsko.
- Remont przebiegał z przygodami, ale powstał bardzo ciekawy i wyjątkowy obiekt. Artefakty znalezione w trakcie budowy są w trakcie zabezpieczania i będą dostępne dla wszystkich gości - dodaje Grochowski.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Architekt, założyciel nsMoonStudio
Generalny projektant, właściciel S.A.M.I. Architekci
Dyrektor Generalny Biuro Architektoniczne WIZJA Sp. z o.o.
Architekt, założyciel Susuł & Strama Architekci
Architekt, założyciel Susuł & Strama Architekci
Architekt, właściciel Plus Architekci