×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Iglica wróci na szczyt wieży zabytkowego ratusza w Cieszynie

  • Autor: PAP
  • 20 sie 2022 10:08
Iglica wróci na szczyt wieży zabytkowego ratusza w Cieszynie
Iglica, zerwana przez wichurę w 2017 r., wkrótce wróci na szczyt wieży zabytkowego ratusza w Cieszynie. fot. Shutterstock

Iglica, zerwana przez wichurę w 2017 r., wkrótce wróci na szczyt wieży zabytkowego ratusza w Cieszynie. Zanim to się stanie mieszkańcy wybiorą rzeczy do kapsuły czasu, która zostanie umieszczona w bani – powiedziała burmistrz Gabriela Staszkiewicz.

REKLAMA

  • Prace przy umieszczeniu iglicy już się zaczęły. Samo jej nasadzenie rozpocznie się jeszcze w sierpniu. Całość ma być gotowa w październiku.
  • W najbliższym tygodniu w sali sesyjnej będzie można zobaczyć, jak wygląda iglica, a także bania.
  • Czekamy jeszcze kilkanaście dni na propozycję od mieszkańców, co powinno znaleźć się w nowej kapsule czasu. Zostanie umieszczona w bani i wraz z nią trafi na szczyt wieży" - powiedziała  burmistrz Gabriela Staszkiewicz.

Iglica wykonana jest z drewna modrzewiowego i pokryta blachą miedzianą. Jej elementem będzie blaszana bania o średnicy 50 cm. Odtworzona zostanie szpica ze stali kwasoodpornej. Na niej zamontowana zostanie chorągiew z orłem w koronie. Odtworzony zostanie stan iglicy z 1845 r.

Montaż odbywał się będzie przy użyciu technik alpinistycznych. Wykonawcą zadania jest firma z Bielska-Białej. Za wykonanie iglicy i jej montaż otrzyma ok. 120 tys. zł.

W zerwanej przez wichurę w 2017 r. konstrukcji iglicy była kapsuła czasu z 1984 r. Niedawno została komisyjnie otwarta. Wewnątrz znajdowały się m.in. dzieje miasta spisane na czterech kartach, 44 monety, dokument poświadczający nadanie Cieszynowi Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, mapa turystyczna i fotografie autorstwa Janiny Ciupek i Dominika Dubiela, a także kartka na żywność z nazwiskiem oraz odznaka nielegalnego wówczas związku zawodowego "Solidarność" Cieszyn.

Klasycystyczny, dwukondygnacyjny ratusz o siedmioosiowej fasadzie został oddany do użytku w 1800 r. W kolejnym roku dobudowano wieżę. W 1818 r. obiekt został powiększony o salę, która służy radnym. Ratusz częściowo spłonął w 1836 r. Jego wnętrza odbudowano 10 lat później. Salę posiedzeń rady miejskiej ozdobił wówczas fryz złożony z tarcz herbowych szlachty cieszyńskiej oraz godeł cechów rzemieślniczych. Jej otwarcia dokonał osobiście cesarz Franciszek Józef I.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie