IKEA Centres, inwestor nowego centrum handlowego w Zabrzu, szykuje rozwiązania infrastrukturalne ułatwiające komunikację w rejonie inwestycji. W zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami właśnie został ogłoszony przetarg na przebudowę układu drogowego. Inwestor prowadzi też prace projektowe związane z rewitalizacją poprzemysłowego terenu, na którym powstanie centrum handlowe.
Prace na terenie, na którym powstaje obiekt rozpoczęły się już na początku tego roku. Na działce zlokalizowanej przy DTŚ 902 i ul. Lompy zlikwidowano m.in. kolizję linii wysokiego napięcia z planowanym obiektem. Obecnie ogłoszony został przetarg na wykonawcę przebudowy układu drogowego, który obejmuje wykonanie pięciu rond, nowych dróg dojazdowych oraz ścieżek rowerowych. - Rozstrzygniecie przetargu planujemy na luty 2018 roku. To pierwszy etap budowy kompleksu, który zaplanowany został przez nas jako coś więcej niż centrum handlowe – to będzie także miejsce spotkań służące wszystkim mieszkańcom Zabrza. Chcemy zapewnić łatwy dostęp do obiektu, stąd plany przebudowy układu komunikacyjnego, który w nowej odsłonie umożliwi wygodny dojazd samochodem, komunikacją miejską i rowerem – powiedział Dariusz Węglicki, menedżer projektu w IKEA Centres.
IKEA Centres prowadzi też prace projektowe związane z rewitalizacją poprzemysłowego terenu, na którym powstanie centrum handlowe. Inwestor zamierza przekształcić 5-hektarową działkę w zieloną, publicznie dostępną przestrzeń rozrywkowo-rekreacyjno-edukacyjną. Zaplanowano tam m.in. ogród botaniczny, amfiteatr, sztuczną plażę, fontanny, miejsca do grillowania, ścieżki rowerowe i biegowe, trasy dla narciarzy biegowych, ogrodzone miejsce dla osób z psami i mnóstwo zieleni. Inwestor planuje też współpracę z władzami lokalnymi przy realizacji wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, służących wszystkim mieszkańcom Zabrza.
- Konsekwentny rozwój Zabrza opiera się m.in. na współpracy samorządu z inwestorami, którzy w naszym mieście chcą realizować plany biznesowe. Cieszy, że potencjał Zabrza dostrzegła firma IKEA Centres. To rozpoznawalna marka, stabilny partner, którego inwestycja, wpisując się w proekologiczne działania miasta, przyczyni się do uporządkowania kolejnych terenów poprzemysłowych m.in. na cele rekreacyjne – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.
Współwłaściciel, Architekt Ultra Architects
Współwaściciel, Architekt Ultra Architects
Członek Zarządu, Współwłaściciel, Architekt RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Architektura + Urbanistyka
Współwłaściciel, Architekt AD Artis Architects
Właściciel, Architekt Arco
Partner, Architekt Dedeco