REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

IKEA Industry inwestuje 225 mln zł w rozbudowę polskiego zakładu

  • Autor: PAP
  • 26 paź 2017 11:44
IKEA Lublin fot. mat. prasowe

IKEA Industry rozbudowuje fabrykę w Zbąszynku (Lubuskie). Według koncernu to największy na świecie kompleks produkcji mebli, zatrudniający obecnie 3,1 tys. pracowników. Po rozbudowie pracę znajdzie w nim następnych 280 osób. Wartość inwestycji szacuje się na 225 mln zł.

REKLAMA

Jak poinformowała w czwartek menedżerka ds. komunikacji IKEA Industry Poland Ewa Cander-Karolewska, specjalizacją zakładu w Zbąszynku jest produkcja mebli z płyt komórkowych. W nowej części produkowane będą meble IKEA jednej z serii oferowanych przez tego producenta.

"Inwestycja pozwoli na podwojenie produkcji mebli serii EKET i usprawni procesy logistyczne w IKEA Industry Zbąszynek. Obiekty zostaną oddane do użytkowania w czerwcu 2018 roku, a rozpoczęcie produkcji zaplanowano na wrzesień 2018. Trwa już rekrutacja pracowników na nowe stanowiska" - powiedziała Cander-Karolewska.

Rozbudowa rozpoczęła się w sierpniu br. Powstaje nowa hala o pow. 35 tys. m2 i magazyn wyrobów gotowych o powierzchni 29 tys. m2. Nowe obiekty zajmą łącznie 6,4 ha, czyli tyle, ile wynosi powierzchnia dziewięciu boisk piłkarskich. Po ukończeniu inwestycji zakłady IKEA Industry w Zbąszynku, Babimoście i Zbąszyniu będą zajmować łącznie pow. 384 ha.

Nowa hala w Zbąszynku będzie umożliwiała produkcję 125 tys. sztuk mebli tygodniowo. Na pierwszy rok pracy zaplanowano produkcję na poziomie 5,9 mln sztuk.

"Realizacja tych założeń będzie możliwa dzięki wprowadzeniu jeszcze większej automatyzacji procesów i zwiększeniu zatrudnienia o 280 pracowników. Zainstalowane zostaną linie do produkcji foliowanych paneli, co w przyszłości pozwoli na produkcję również innych serii, niż EKET" - dodała Cander-Karolewska.

Natomiast nowy magazyn zostanie przystosowany do składowania wyrobów w systemie blokowym i zapewni 55 tys. nowych miejsc paletowych, na których będzie można magazynować meble o wartości 55 mln zł. Magazyn będzie wyposażony w dziewięć doków załadunkowych oraz wydzielone pomieszczenie na potrzeby ładowania wózków akumulatorowych.

IKEA Industry, będąca częścią Grupy Inter IKEA, jest największym producentem mebli drewnianych na świecie. Firma posiada 40 zakładów w 10 krajach, które zatrudniają ok. 19 tys. pracowników. Każdego roku produkuje ponad 100 mln sztuk mebli

W naszym kraju IKEA Industry zatrudnia prawie 10 tys. ludzi w 16 zakładach produkcyjnych w 13 lokalizacjach.

IKEA Industry Zbąszynek to największy w Polsce i na świecie kompleks produkcji mebli. Tworzą go fabryki w Zbąszynku, Zbąszyniu i Babimoście. Pierwszy zakład powstał w 1992 roku na bazie lokalnych Spółdzielni Meblarskich. Obecnie powstaje tam ponad 600 rodzajów mebli.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie