Architekt krajobrazu Wojciech Januszczyk w celu wywołania dyskusji na temat estetyki współczesnej przestrzeni publicznej w Polsce przerobił kultowe dzieła polskich malarzy. Twórca zestawił je... z banerami reklamowymi.
Architekt krajobrazu Wojciech Januszczyk przerobił kultowe dzieła Chełmońskiego, Gierymskiego i Kossaka, aby nieco kontrowersyjnie odpowiedzieć na pytanie: "Jak wyglądałby krajobraz naszego kraju współcześnie namalowany przez polskich pejzażystów przełomu XIX i XX wieku?". Wszak wizja przedstawiona przez architekta pełna jest nieestetycznego chaosu.
- Sztuką jest znaleźć choć fragment przestrzeni wolnej od „plandekowo- banerowej reklamy”. Dotyczy to zarówno obszaru miasta, przedmieścia czy polskiej wsi. Zapominamy o tym, że jedną z podstawowych wartości jest piękno naszego kraju i o tym, że wszyscy jesteśmy za nie odpowiedzialni. Paskudna ta nasza Polska – ciśnie się każdemu na usta! Chwila refleksji, a po niej każdy wraca do swoich spraw. Zawsze przecież jest coś ważniejszego do załatwienia, niż dbanie o przestrzeń - mówi architekt.
Zbiór dzieł został ujęty w ramach wystawy “Kultura w krajobrazie – krajobraz w Kulturze”, która prezentowana była już w Gdańsku, Warszawie, Puławach, Lublinie i Przemyślu.
Wojciech Januszczyk jest założycielem Fundacji Krajobrazy, która ma na celu promocję oraz wsparcie rozwoju architektury krajobrazu, a także propagowanie dobrych praktyk w zakresie dbania o przestrzeń i tereny zieleni. Wszelkie działania podejmowane przez organizację są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju i mają na uwadze przede wszystkim dbałość o krajobraz. Fundacja jest inicjatorem szkoleń, prelekcji i spotkań podnoszących kompetencje biznesowe z dziedziny architektury krajobrazu.
Działalność fundacji ukierunkowana jest na zmiany podejścia do zagospodarowania przestrzeni publicznej. Zajmuje się także rozwojem świadomości obywatelskiej w zakresie dbania o wysoką estetykę krajobrazu w skali mikro i makro, poprzez organizację warsztatów i spotkań dla mieszkańców, promując partycypację społeczną i aktywizację obywateli.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
główny projektant MAAI
współwłaściciel JSK Architekci
Współwłaściciel i Prezes FS&P ARCUS Biuro Architektoniczne
Założyciel, Architekt Nizio Design International
Architekt FBT Pracownia Architektury i Urbanistyki
Architekt FBT Pracownia Architektury i Urbanistyki