REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Iliard z projektem V.Offices ramię w ramię z Foster + Partners

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 08 gru 2017 14:33
Iliard z projektem V.Offices ramię w ramię z Foster + Partners
fot. mat. pras.
Iliard z projektem V.Offices ramię w ramię z Foster + Partners
Iliard z projektem V.Offices ramię w ramię z Foster + Partners
Iliard z projektem V.Offices ramię w ramię z Foster + Partners
Iliard z projektem V.Offices ramię w ramię z Foster + Partners
Iliard z projektem V.Offices ramię w ramię z Foster + Partners
Iliard z projektem V.Offices ramię w ramię z Foster + Partners

Powstający w Krakowie i zaprojektowany przez tamtejszą pracownię architektoniczną Iliard budynek biurowy V.Offices znalazł się w wyjątkowym gronie. BREEAM, prestiżowa organizacja certyfikująca inwestycje, budynki i projekty infrastrukturalne pod kątem ekologicznych rozwiązań, umieściła krakowski biurowiec w swojej świątecznej kampanii. V.Offices znalazł się tym samym w gronie podawanych za wzór, najbardziej zrównoważonych i wyznaczających proekologiczne standardy światowych inwestycji. Wśród nich dokonania takich biur architektonicznych, jak choćby słynnego Fosters + Partners.

REKLAMA

Kampania świąteczna przygotowana przez BREEAM honoruje inwestycje zaprojektowane w 2017 roku w sposób najbardziej zrównoważony i proekologiczny na świecie. Znalazł się wśród nich m.in. budynek nowej europejskiej siedziby firmy Bloomberg w Londynie, projektu Fosters + Partners, a także inne, wysoko notowane pod względem ekologicznych rozwiązań, realizacje. 

Obecność w tym gronie krakowskiego biurowca zaprojektowanego przez pracownię Iliard dla AFI Europe Polska nie jest przypadkiem. Budynek ten już na etapie projektowym otrzymał najwyższą w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej ocenę przyznawaną przez BREEAM – „Outstanding” na poziomie 90,57 proc.

– Ta realizacja wyznacza nowy kierunek projektowania i nowe eko-standardy, nie tylko w Polsce. To pierwszy projekt z tak wysoką notą BREEAM w naszym regionie – komentuje Łukasz Koziana, współzałożyciel pracowni architektonicznej Iliard, odpowiedzialnej za projekt. – Słowa uznania kieruję do inwestora, AFI Europe Polska, za dużą otwartość przy realizacji inwestycji. Jego determinacja, aby w Krakowie powstał tak wyjątkowy pod względem ekologicznych rozwiązań budynek, wyróżniający się na tle kraju, jest podstawą naszego wspólnego sukcesu. Gratuluję też naszemu zespołowi, który podszedł niezwykle kreatywnie do wyzwania, tworząc wyjątkowo przemyślane rozwiązania. Wierzę, że docenią je przyszli najemcy i użytkownicy V.Offices – dodaje.

Nazwa V.Offices to nawiązanie do bryły budynku, przypominającej kształtem literę „V”. Ale również do głównego założenia inwestycji, która od początku stawia na bycie „very” pod każdym względem: proekologicznych rozwiązań, lokalizacji, elastyczności powierzchni czy estetyki. Już sama lokalizacja budynku była wystarczającym powodem, aby w sposób szczególnie odpowiedzialny podejść do kwestii jego oddziaływania na środowisko. V.Offices powstaje w Krakowie przy al. 29 Listopada, w samym centrum jednego z najbardziej dotkniętych smogiem miast w Polsce. Aby zminimalizować negatywne oddziaływanie budynku na środowisko zastosowali wiele innowacyjnych rozwiązań.

– Ponadstandardowym elementem wyróżniającym V.Offices jako budynek zrównoważony i ekologiczny, jest jego interakcja z najbliższym otoczeniem. Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ważna w Krakowie jest jakość powietrza, ze względu na częste zjawisko smogu. Wychodząc temu problemowi naprzeciw projektanci V.Offices zastosowali kotłownię na paliwo gazowe, uznawane za możliwie najczystsze, wspomaganą przez zeroemisyjne systemy dachowe kolektorów słonecznych. Wyjątkowa lokalizacja budynku w centrum, niedaleko Dworca Głównego PKP, ma szansę zmotywować wielu użytkowników budynku do przebycia tej drogi pieszo lub rowerem. W uzupełnieniu powyższych zalet wprowadzono również do budynku doskonałą infrastrukturę dla rowerzystów oraz miejsca dedykowane do ładowania samochodów elektrycznych, co bez wątpienia sprawi, że V.Offices znacząco zmniejszy emisję spalin do atmosfery. Dodatkowo na etapie projektowania skupiono się również na jakości powietrza wewnątrz budynku. Zastosowano m.in. wydajny system wentylacji, skuteczne filtry powietrza oraz wykończenia powierzchni biur o małej zawartości formaldehydu i lotnych związków organicznych – wylicza dr inż. Dominik Włodarczyk, assessor BREEAM ze Sweco Consulting.

Wśród głównych cech V.Offices, składających się doskonałą ocenę BREEAM, należy wymienić:

- wysoką efektywność energetyczna budynku wynikająca z bardzo dobrej izolacyjności budynku i wysokiej sprawności jego systemów instalacyjnych,

- strefowane, energooszczędne oświetlenie wewnętrzne, pozwalające na dostosowanie warunków oświetlenia dla jak największej ilości użytkowników budynku,

- energooszczędne oświetlenie zewnętrzne, dodatkowo ograniczające zanieczyszczenie światłem sąsiednich działek,

- nieprzesłoniony widok z okien pozwalający pracownikom na „odpoczynek oczu” (tzw. re-focus),

- rozbudowany system liczników mediów oraz czujników parametrów pracy instalacji w budynku, pozwalający na szczegółową kontrolę działania budynku,

- zastosowanie odnawialnych źródeł energii (kolektory słoneczne) w celu wspomagania systemów energetycznych budynku,

- energooszczędne windy w budynku z systemem przydziału kursów na konkretne piętra,

- doskonała lokalizacja pod kątem dostępu do transportu publicznego i lokalnych sklepów, urzędów,

- stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych,

- udogodnienia dla rowerzystów: wiata rowerowa, prysznice, szatnie, przebieralnie,

- oszczędna armatura wodna w budynku – budynek będzie zużywał minimum 55 proc. mniej wody niż budynek referencyjny,

- wodooszczędny system podlewania zieleni na działce,

 - użycie środków chłodniczych o zmniejszonym wpływie na środowisko,

- ograniczenie emisji hałasu z urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych.

Oprócz niestandardowych rozwiązań inżynieryjnych, systemowych i konstrukcyjnych, także praca pracowni architektonicznej Iliard była innowacyjna. – Powstały dwa, wzajemnie się uzupełniające zespoły. Jeden zajmował się sprawami formalno-prawnymi, czyli koordynowaniem działań i zdobywaniem uzgodnień oraz pozwoleń. Drugi zespół poświęcił się wyłącznie projektowaniu. Do tego należy dodać bieżącą współpracę z inwestorem, która była bardzo owocna i gładka. Efektem tego będzie budynek przyjazny środowisku i użytkownikom – tłumaczy Andrzej Gacek z pracowni architektonicznej Iliard, prowadzący projekt.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod V.Offices odbyło się 17 października 2017. Obiekt ma być gotowy w pierwszej połowie 2019 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie