REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Iluminacja i projekcja filmowa na gmachu Opery Wrocławskiej

  • Autor: PAP
  • 12 lis 2021 15:01
Iluminacja i projekcja filmowa na gmachu Opery Wrocławskiej
Gmach Opery Wrocławskiej ma już 180 lat. fot. mat. prasowe Opery Wrocławskiej

Widowiskową iluminację i projekcję filmową będzie można oglądać na gmachu Opery Wrocławskiej z okazji obchodzonego w sobotę 180-lecia budynku. Uroczystościom będzie towarzyszyć wystawa poświęcona historii Opery.

REKLAMA

  • Z okazji obchodzonego w sobotę jubileuszu 180-lecia gmachu Opery Wrocławskiej pojawi się na nim iluminacja, której towarzyszyć będzie projekcja filmowo-muzyczna. 
  • W gmachu przy ul. Świdnickiej zaplanowano również wystawę poświęconą historii Opery.

W 1841 roku Teatr Kalte Asche, znajdujący na skrzyżowaniu dzisiejszych ulic Oławskiej i Piotra Skargi, zakończył swoją działalność na rzecz nowo wybudowanej siedziby, znanej dziś jako Opera Wrocławska. Oficjalne otwarcie gmachu przy ulicy Świdnickiej nastąpiło dokładnie 13 listopada. Gmach teatru utrzymany w klasycystycznym stylu powstał według projektu Carla Ferdinanda Langhansa i posiadał niezwykle nowoczesną, jak na owe czasy, scenę i widownię na około 1600 miejsc.

Z okazji jubileuszu, w sobotę o godz. 12, przy pomniku Bolesława Chrobrego odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej historii Opery. Ekspozycja "Lustro historii" obejmie archiwalne i rzadko udostępniane fotografie budynku. Jak podkreślono w zapowiedzi wystawy, będzie to okazja do spojrzenia na gmach Opery z nieco innej perspektywy.

Również tego dnia, o godz. 18 gmach Opery ozdobi widowiskowa iluminacja, a na jednej ze ścian zostanie wyświetlona projekcja filmowa. "Wszyscy, którzy o tej godzinie przyjdą pod budynek Opery, usłyszą utwór, którym w 1841 roku otwierano gmach - uwerturę +Egmont+ Ludwika van Beethovena w wykonaniu Orkiestry Opery Wrocławskiej pod batutą Maestro Bassema Akiki" - zapowiedziano. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ato/ dki/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie