Imponujące graffiti z motywem "wolność" tuż przy centrum handlowymPropertyDesign.pl - 07-06-2019 10:01


Pod koniec maja 2019 roku, przy CH Pogoria pojawił się mural. Imponujące graffiti, którego motywem przewodnim jest „wolność”, można podziwiać na murze oporowym, wzdłuż ul. Władysława Przybylaka. Inicjatorem i jednym z pomysłodawców projektu jest pochodzący z Dąbrowy, znany wokalista i muzyk, Bas Tajpan. Raper do stworzenia graffiti zaprosił artystów z całej Polski. W kolejnych latach, mural będzie ewoluował w przestrzeni publicznej, dzięki zaangażowaniu nie tylko twórców z Polski, ale z całego świata!

W ramach niecodziennego przedsięwzięcia na betonowej ścianie oporowej, wzdłuż ulicy Władysława Przybylaka, w pobliżu parkingu galerii Pogoria został namalowany wielokolorowy mural. Grafika powstała z okazji tegorocznych, 66. Obchodów Dni Dąbrowy Górniczej oraz 20-lecia pracy twórczej jednej z grup zrzeszających artystów graffiti. Jednym z pomysłodawcą jest pochodzący z Dąbrowy Górniczej, Bas Tajpan, wokalista i muzyk, który do pracy przy muralu zaprosił znajomych – artystów z całego kraju, którzy wyrażają siebie, m.in. po przez street art.

W całej Polsce odbywają się imprezy malowania murali, na które chętnie zjeżdżają uczestnicy z całego kraju. Dlatego postanowiliśmy zorganizować podobną akcję w Dąbrowie. Na etapie przygotowań zaczęliśmy poszukiwań odpowiedniej ściany do realizacji muralu, a mur oporowy przy centrum handlowym Pogoria nadał się wyśmienicie. W projekt stworzenia graffiti z dużym entuzjazmem włączyli się znajomi z całego kraju, którzy przyjechali z Krakowa, Warszawy, Nowego Sącza, Rzeszowa, Wrocławia, Starogardu Gdańskiego, Kielc, Łodzi czy Konina. Nie mogło zabraknąć również lokalnej sceny, czyli malarzy od nas z regionu – komentuje Przemysław P. jeden z pomysłodawców stworzenia muralu.

W efekcie trwającej 6 dni pracy powstał obraz o wymiarach 340 mkw. Mierzącą ponad 170 metrów długości i wysoką na 2 metry betonową taflę zdobi abstrakcyjna feeria barw, będąca przejawem sztuki ulicy i artystycznym wyrażeniem siebie. Malunek jest jedną z największych realizacji artystycznych w mieście. Za pomocą wyobraźni, spreyów i litrów kolorowej farby, artyści zapraszają klientów dąbrowskiej galerii oraz mieszkańców miasta w niezwykłą podróż, którą każdy będzie mógł zinterpretować na swój własny sposób.

Mural przy CH Pogoria, co roku zachwyci od nowa

Wstępne prace nad muralem ruszyły w lutym tego roku, natomiast prace przy samej ścianie rozpoczęły się 21 maja. Przy tak dużym wsparciu praca trwała zaledwie 6 dni. W głowach twórców zrodził się pomysł, by jeszcze bardziej kreatywnie podejść do tej nietypowej realizacji i każdego roku tworzyć nowe graffiti. Wszystko po to, by od nowa zachwycać mieszkańców Dąbrowy i okolic, a także skłonić każdego odbiorcę muralu do refleksji i interpretacji malunku w indywidualny i niepowtarzalny sposób, co roku – od nowa.

W kolejnych latach, zaprosimy do twórczej realizacji już nie tylko malarzy z Polski, ale z całej Europy, a także artystów spoza granic Unii Europejskiej – podsumowuje Andrzej, jeden z autorów pracy.

Graffiti przy dąbrowskiej galerii, to ciekawy element miejskiego krajobrazu. Ten rodzaj sztuki odmienił niejednokrotnie szare zakątki miast. Murale często stają się atrakcjami, ponieważ nie można oderwać od nich oczu. Ten na terenie CH Pogoria wzbudza duże zainteresowanie odwiedzających i przechodniów, a dzięki kolejnym odsłonom nie pozwoli o sobie zapomnieć.