REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Industriada jest... kobietą

  • Autor: PAP
  • 11 sty 2018 14:05
Industriada jest... kobietą
Muzeum Śląskie fot. M. Stolarska / mat. prasowe Industriada

Pod hasłem "Industria jest kobietą” 9 czerwca odbędzie się tegoroczna "Industriada", czyli święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. Trwa już konkurs na "obiekty zaprzyjaźnione", których atrakcje uzupełnią wydarzenia przygotowane przez członków Szlaku.

REKLAMA

Utworzony ponad 10 lat temu przez samorząd regionu Szlak Zabytków Techniki skupia obecnie 42 najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim. Podczas "Industriady" promowany jest szlak i jego obiekty, rozmieszczone na terenie praktycznie całego regionu. Wydarzenie stało się w ostatnich latach świętem całego zróżnicowanego kulturowo i historycznie woj. śląskiego.

"Industriada" to coroczna impreza wypełniona koncertami, wystawami, zawodami sportowymi, prezentacjami i - niekiedy - nauką obsługi starych maszyn, a także konkursami i zabawami dla dzieci. Co roku jej główna część odbywa się w sobotę, w tym roku będzie to 9 czerwca.

Jak przekazał w czwartek koordynujący wydarzenie urząd marszałkowski woj. śląskiego, tegoroczne hasło "Industriady" brzmi: "Industria jest kobietą". Samorządowcy wyjaśniają, że kobiety budowały przemysł na równi z mężczyznami. Życiorysy mężczyzn związanych z przemysłem są lepiej znane i lepiej udokumentowane, ale losy kobiet były i są równie ważne. "Poszukamy tych opowieści i zaprezentujemy dzieje kobiet związanych z industrialną historią regionu" - zapowiadają organizatorzy "Industriady".

Część atrakcji "Industriady" przygotowywane jest przez "obiekty zaprzyjaźnione +Industriady+" czyli instytucje, które wygrają konkurs na plan najciekawszych imprez wzbogacających program imprezy. W tym roku konkurs na obiekty zaprzyjaźnione trwa do 30 stycznia. Mogą w nim startować właściciele lub prawni zarządcy obiektów poprzemysłowych albo miejsc przemysłowych o autentycznym charakterze, którzy z okazji święta chcą przygotować wpisujący się weń specjalny program.

"Organizujemy ten konkurs, aby w przejrzysty sposób wybrać najlepsze obiekty spośród pretendujących do udziału w festiwalu. Opieramy się na kryteriach autentyczności i potencjału obiektu. Ważne jest również, aby przygotowany program niósł ze sobą treści związane z motywem przewodnim, opowiadał historie aktualne i ważne. Wszystko po to, aby udział w +Industriadzie+ wiązał się dla uczestników z niezapomnianymi przeżyciami" - powiedział członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik.

Podobnie, jak w poprzednim roku, spośród chętnych wyłonionych ma zostać pięć obiektów zaprzyjaźnionych. Do konkursu mogą być zgłaszane wyłącznie obiekty, których stan techniczny jest co najmniej zadowalający i możliwe jest zorganizowanie w nich w pełnie bezpiecznych wydarzeń święta Szlaku Zabytków Techniki.

Priorytetowo traktowane mają być obiekty, które nie są jeszcze atrakcją turystyczną sensu stricte, a mają potencjał, aby stać się takimi w przyszłości.

Ubiegłoroczna "Industriada" odbywała się pod hasłem "W rytmie maszyny" w 47 obiektach w 28 miastach województwa. Przyciągnęła 84 tys. widzów (ze względu na pogodę nieco mniej niż rok wcześniej), którzy mogli wybierać z 537 przygotowanych wydarzeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie