×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Industriada tuż tuż

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 08 cze 2018 13:04
  • Zaktualizowano: 08 cze 2018 13:05
Industriada tuż tuż
fot. pixabay.com

Spektakl między familokami czy widowisko multimedialne w kopalnianej scenerii - to niektóre z ponad 500 punktów sobotniej Industriady, święta Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. Już w piątek odbędą się pierwsze wydarzenia święta – pod hasłem Rozruchu Maszyn.

REKLAMA

Industriada to koordynowana przez samorząd województwa coroczna impreza, promująca industrialne dziedzictwo regionu. Wypełniona jest koncertami, wystawami, zawodami, grami, konkursami, prezentacjami i np. możliwościami zwiedzania zwykle niedostępnych miejsc. Główna część dziewiątej, tegorocznej edycji, będzie odbywała się w sobotę w 25 miastach regionu.

W tym roku 517 wydarzeń Industriady przygotowywanych jest w 44 obiektach w 29 miastach regionu. Ich motywem przewodnim jest kobiece oblicze przemysłu. Hasło "Industria jest kobietą" ma być punktem wspólnym do przypominania o kobietach, które kształtowały przemysłowe historie regionu i wpływały na wydarzenia m.in. w dzisiejszych industrialnych zabytkach.

Festiwal rozpoczyna się już w piątek w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, gdzie zaplanowano cykl wydarzeń pt. "W poszukiwaniu kobiety". To warsztaty dla dzieci, projekcje filmów o historii przemysłu, instalacje interaktywne, a na koniec koncerty z kobietami w rolach głównych: Brodką i Pauliną Przybysz. Tego samego dnia rozmaite imprezy - w ramach Rozruchu Maszyn - odbędą się także m.in. w EC Szombierki w Bytomiu, Szybie Maciej w Zabrzu i Browarze Zamkowym w Cieszynie.

Główną część atrakcji zaplanowano na sobotę. Aby ułatwić uczestnikom wybór najciekawszych dla nich, podobnie jak w poprzednich latach wstępnie podzielono je na kategorie: dla pasjonatów, dla rodzin z dziećmi i dla amatorów kultury. Wyselekcjonowano też Hity Industriady.

Z myślą o dzieciach przygotowano np. możliwości strzelania z działa wodnego i wędkowania w zabytkowej fontannie w stacji wodociągowej w Karchowicach, strefę zabaw i doświadczeń w tarnogórskiej kopalni srebra, rodzinną grę terenową śladami magnatki przemysłowej Joanny Gryzik w Elektrociepłowni Szombierki czy warsztaty związane z mydłem w gliwickim Muzeum Techniki Sanitarnej.

Atrakcjami dla pasjonatów techniki mogą być m.in. możliwość obejrzenia spodu lokomotywy w siedzibie Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu, uruchomienie 88-letniej sprężarki tłokowej w kopalni Sztygarka w Dąbrowie Górniczej i 110-letniej walcarki w muzeum Walcownia w katowickich Szopienicach czy też zwiedzanie nieodstępnej na co dzień, monumentalnej Elektrociepłowni Szombierki - wraz z wieżą.

Wydarzenia kulturalne to m.in. spektakl "Żywoty świętych osiedlowych" Teatru Śląskiego na osiedlu familoków w Czerwionce-Leszczynach, monodram "Mariacka 5" autorstwa i reżyserii Lecha Majewskiego, w wykonaniu Elżbiety Okupskiej - na katowickim Giszowcu czy instalacja muzyczna "Mother Lodge I-III" w Muzeum Śląskim.

Finał Industriady odbędzie się w sobotę wieczorem w kopalni Ignacy w Rybniku, gdzie na trzech scenach 56 artystów weźmie udział w multimedialnym widowisku, opowiadającym o kobietach i pracy w przemyśle.

Spośród 517 planowanych wydarzeń 482 będą dostępne bezpłatnie, 65 wymaga wcześniejszej rezerwacji. Przygotowano 65 wydarzeń dla dzieci, 93 warsztaty, 61 tras zwiedzania, 39 koncertów, 38 wystaw, 29 pokazów czy 26 wydarzeń dla pasjonatów techniki.

Szczegóły programu tegorocznego święta oraz wydarzeń poprzedzających i towarzyszących (w tym m.in. kwestie opłat i rezerwacji) znajdują się na stronie industriada.pl. Zawarto tam też rodzaj konfiguratora indywidualnych programów udziału w święcie pod nazwą "Moja Industriada", a także rady dla uczestników święta, dotyczące m.in. transportu.

Podobnie jak w poprzednich latach, między obiektami Industriady będzie można podróżować bezpłatnie Kolejami Śląskimi i autobusami KZK GOP i MZK Tychy (pod warunkiem uzyskania wcześniej bezpłatnych kuponów np. w którymś z obiektów Industriady), a także autokarami kursującymi w Bytomiu, Częstochowie, Rybniku, Tarnowskich Górach i Zabrzu, a także między Ustroniem, Żywcem, Cieszynem i Bielsko-Białą.

Dodatkowo, dzień po Industriadzie, Koleje Śląskie zaprosiły na "Ładowanie akumulatorów" - dwukrotną wycieczkę towarową obwodnicą kolejową Górnego Śląska. Podczas płatnych przejazdów opowiadać mają o nich m.in. znani śląscy regionaliści.

Od 1 czerwca do końca Industriady działa infolinia: 792 598 203 i 792 598 204 (nie można tam kupić biletów czy zarezerwować miejsc). W terenie będą też działały punkty informacyjne wspierane przez ubranych na pomarańczowo informatorów.

Industriadę pomyślano jako święto rozwijanego od ponad 10 lat przez regionalny samorząd Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. Szlak ten skupia obecnie 42 najciekawsze obiekty postindustrialne, rozmieszczone na terenie praktycznie całego województwa.

Industrada, promująca Szlak, jego obiekty oraz inne miejsca związane z historią przemysłu, dzięki wspólnemu przemysłowemu mianownikowi, stała się w ostatnich latach świętem całego zróżnicowanego kulturowo i historycznie woj. śląskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie