×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Infrastruktura stoczni Gryfia do modernizacji

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 03 sty 2023 11:31
Infrastruktura stoczni Gryfia do modernizacji
Doraco zmodernizuje infrastrukturę stoczni „Gryfia”, fot. Krzysztof Karpiński

Doraco rozpoczyna w Szczecinie nowy projekt z obszaru hydrotechniki. Inwestycja zakłada modernizację nabrzeża Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” oraz posadowienie nowego doku pływającego.

REKLAMA

  • Korporacja Budowlana Doraco podpisała umowę z Morską Stocznią Remontową „Gryfia”. Kontrakt realizowany w Szczecinie obejmuje modernizację infrastruktury stoczniowej na potrzeby posadowienia nowego doku pływającego o długości około 235 metrów i szerokości 47 metrów.
  • Inwestycja pozwoli na serwisowanie większych jednostek, dzięki czemu zwiększy to konkurencyjność stoczni.
  • Zgodnie z założeniami prace budowlane zostaną zrealizowane w terminie 18 miesięcy.

Prace prowadzone będą w ramach akwenu żeglugowego tzw. Odry Stoczniowej, ujściowego odcinka dolnej Odry użytkowanego przez Stocznię. Realizacja przedsięwzięcia została ustalona na 18 miesięcy od momentu rozpoczęcia prac.

Zakres zakontraktowanych robót jest szeroki i wymaga dużych kompetencji w obszarze hydrotechniki. Poza pracami rozbiórkowymi i modernizacją nabrzeża, celem jest budowa nowego pomostu technologicznego (pirsu) o długości 60 metrów. Uzupełnieniem będzie m.in. wykonanie głębi dokowej wynoszącej 17 metrów oraz dwóch dalb (wysp) kotwiących dok. Obszar inwestycji obejmie również teren lądowy stanowiący zaplecze przylegające do przebudowywanego odcinka nabrzeża.

- Inwestycja modernizująca infrastrukturę około dokową umożliwi posadowienie nowego doku. Doprowadzi to do zwiększenia możliwości w zakresie remontów i modernizacji statków morskich, specjalistycznych i innych obiektów wpływających do portu Szczecin, po pogłębienie toru wodnego do 12,5 metra. Stanowi to odpowiedź na potrzeby serwisowania coraz większych jednostek pływających, pojawiających się w basenie morza Bałtyckiego oraz Północnego. Doprowadzi to do podniesienia zdolności produkcyjnej Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” związanej z remontami oraz realizacją projektów przebudowy jednostek pływających. Dzięki inwestycji stocznia zwiększy konkurencyjność na rynku, poprzez wdrażanie innowacyjnych technologii obniżających koszty remontów oraz minimalizujących emisje szkodliwych odpadów i zanieczyszczeń do środowiska naturalnego – powiedział Lech Lechmański, dyrektor techniczny, Morska Stocznia Remontowa „Gryfia”.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie