×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Instalacje polskiej projektantki stanęły na dziedzińcu najstarszego szpitala w Paryżu

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 15 wrz 2023 09:03
Instalacje polskiej projektantki stanęły na dziedzińcu najstarszego szpitala w Paryżu
Instalacje zaprojektowane przez Studio Boloz na dziedzińcu Hôtel-Dieu, fot. Julian Fraile

Na dziedzińcu Hôtel-Dieu, najstarszego szpitala w Paryżu, stanęły instalacje zaprojektowane przez Studio Boloz założone przez Izabelę Bołoz.

REKLAMA

  • Studio Boloz zostało wybrane do stworzenia wyjątkowej wystawy na dziedzińcu słynnego paryskiego szpitala Hôtel-Dieu.
  • Założone przez Izabelę Bołoz studio znane z łączenia w nieoczywisty sposób sztuki, architektury i designu.
  • Hôtel-Dieu to pierwszy i zarazem najstarszy szpital położony w Paryżu, położony na Île de la Cité.
  • Dziś, zachowując swoje lecznicze funkcje, szpital jest także ważnym hubem badań medycznych i domem dla nowoczesnych start-upów, które kształtują przyszłość medycyny.
  • Instalacja w dziedzińcu Hôtel-Dieu jest dedykowana wszystkim użytkownikom tego miejsca: personelowi, pacjentom, opiekunom oraz start-upom z sektora innowacji i zdrowia.
  • Inauguracja wystawy zaplanowana jest na weekend 16/17 września. Wystawa pozostanie otwarta przez 2 lata.

Studio Boloz założone przez Izabelę Bołoz, znane z łączenia w nieoczywisty sposób sztuki, architektury i designu zostało wybrane do stworzenia wyjątkowej wystawy na dziedzińcu słynnego paryskiego szpitala Hôtel-Dieu. Na zlecenie agencji kreatywnej Manifesto i we współpracy z uznawanym paryskim scenografem Cyrilem Delhomme, Studio Boloz zaprojektowało wystawę, która ukazuje nieustanną transformację paryskiego szpitala Hôtel-Dieu, która była i jest nieodłączną częścią historii tego miejsca od ponad 100 lat.

Instalacje zaprojektowane przez Studio Boloz na dziedzińcu Hôtel-Dieu, fot. Julian Fraile
Instalacje zaprojektowane przez Studio Boloz na dziedzińcu Hôtel-Dieu, fot. Julian Fraile

Miejsce wiecznie żywe

Hôtel-Dieu, pierwszy i zarazem najstarszy szpital położony w centrum Paryża, na Île de la Cité, czyli jednej z dwóch naturalnych wysp na Sekwanie, w bardzo bliskim sąsiedztwie słynnej katedry Notre-Dame, to dzisiaj bardzo ważne miejsce dla mieszkańców stolicy Francji. Przez wieki obiekt architektoniczny opierał się nie tylko zmieniającemu się krajobrazowi miasta, ale także dynamicznie zmieniającej się roli w służbie zdrowia.

Mimo licznych metamorfoz - rozbudowy, rekonstrukcji, zniszczeń wywołanych pożarem i wreszcie upływowi czasu – niezmiennie, po dziś dzień stanowi ostoję dla tych, którzy w najtrudniejszych chwilach poszukują pomocy i wsparcia. Wraz z upływem czasu Hôtel-Dieu adaptował się również do potrzeb zmieniającego się społeczeństwa i postępów naukowych. Dziś, zachowując swoje lecznicze funkcje, szpital jest także ważnym hubem badań medycznych i domem dla nowoczesnych start-upów, które kształtują przyszłość medycyny.

Historia, która trwa – zaproszenie do mediacji

Historia miejsca i położenie stały się inspiracją do stworzenia Wystawy – Mediacji, swego rodzaju zaproszeniem do wejścia w interakcje z przestrzenią, historią i funkcją Hôtel-Dieu. Zgodnie z wizją Cyrila Delhomme, Studio Boloz stworzyło nowoczesne, kolorowe, modułowe elementy, które kontrastują z monumentalną architekturą budynku, przyciągając uwagę przechodniów.

Cyril Delhomme znał moje prace z wcześniejszych realizacji, między innymi w Eindhoven. Bardzo spodobał mu się system łączenia modułów naszej kolekcji Intersections i ich potencjał. – komentuje Izabela Bołoz, autorka instalacji.

Geometryczne, kontrastowe moduły, które można interpretować zarówno jako elementy do siedzenia, kontemplacji, jak i wysokie stoliki, mają na celu podkreślenie wyjątkowości miejsca, pobudzenie ciekawości odwiedzających i zaproszenie ich do interakcji. Każdy z elementów zawiera w swojej budowie tablice informacyjne, które opowiadają bogatą historię tego wyjątkowego miejsca.

Każda z kompozycji wyróżnia się unikatowym kształtem i dedykowaną funkcją. Cyril kładł nacisk na bogatą treść informacyjną, która miałaby być zawarta w obiektach, podczas gdy dla nas kluczowe było artystyczne ujęcie kompozycji. Początkowo sugerowaliśmy regularne rozmieszczenie modułów ekspozycyjnych w górnej części, pomiędzy kolumnami – miejsce to szczególnie nas urzekło – jak i w dolnej, pod schodami. Cyril dążył do nadania ekspozycji dynamiki, dlatego moduły, choć w części ustawione regularnie, w pewnych sekcjach zostały subtelnie przekształcone – opowiada Izabela Bołoz.

Mediacja przestrzenna i kulturowa

Historia ewolucji Hôtel-Dieu zaczyna się już w holu wejściowym, gdzie odwiedzających wita seria symbolicznych ilustracji, łączących przeszłość, teraźniejszość i przyszłość tego wyjątkowego miejsca. Co więcej, kolorowe grafiki nawiązują do witraży pobliskiej katedry Notre-Dame, łącząc w harmonijny sposób oba te ikoniczne obiekty Paryża w jednym, głęboko spójnym doświadczeniu.

Użytkowość i interakcja z człowiekiem odgrywa bardzo ważna rolę w moich projektach. I w tym przypadku udało się połączyć wizualność z funkcjonalnością, jednocześnie zachęcając użytkowników do indywidualnej interpretacji. Chociaż większość wystaw plenerowych ma charakter statyczny, w moich projektach łączę aspekt informacyjny z interaktywnością. Dzięki temu przestrzenie wystawowe służą nie tylko kontemplacji, ale także odpoczynkowi, relaksowi czy nawet zabawie - dodaje założycielka Studia Boloz.

Izabela Bołoz, autorka instalacji
Izabela Bołoz, autorka instalacji

Instalacja w dziedzińcu Hôtel-Dieu jest dedykowana wszystkim użytkownikom tego miejsca: personelowi, pacjentom, opiekunom oraz start-upom z sektora innowacji i zdrowia. Inauguracja wystawy zaplanowana jest na weekend 16/17 września. W te dni Hôtel-Dieu będzie otwarty dla zwiedzających w godzinach 10:00-18:00. Dodatkowo, o godzinach 15:00 i 16:30 przewidziano zwiedzanie obiektu z przewodnikiem, który przybliży historię szpitala. Wystawa pozostanie otwarta przez 2 lata.

Scenografia: Cyril Delhomme

Wystawa plenerowa: Studio Boloz, zespół w składzie: Izabela Bołoz, Natalia Kamińska

Projekt graficzny / ilustracje: Maison Solide

Koncepcja, koordynacja i produkcja: Manifesto

Projekt opracowany i sfinansowany przez APHP i Novaxia

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie