REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Instytucje kultury dystansują się od historycznego napisu na kopule Zamku Królewskiego w Berlinie

  • Autor: PAP
  • 15 paź 2021 09:49
Instytucje kultury dystansują się od historycznego napisu na kopule Zamku Królewskiego w Berlinie
Instytucje kultury dystansują się od historycznego napisu na kopule Zamku Królewskiego w Berlinie, fot. shutterstock

Instytucje kulturalne Forum Humboldta, znajdującego się w odbudowanym w centrum Berlina Zamku Królewskim, zdystansowały się od historycznego napisu na kopule gmachu. Ich zdaniem napis ten, złożony z dwóch cytatów z Nowego Testamentu, wyraża "roszczenie chrześcijaństwa do wyłącznej ważności i dominacji" - pisze dziennik "Berliner Zeitung".

REKLAMA

"Wszystkie instytucje w Forum Humboldta dystansują się wyraźnie od wyrażonego przez ten napis roszczenia chrześcijaństwa do wyłącznej ważności i dominacji" - ma głosić tablica informacyjnej, która wkrótce ma zostać umieszczona na ukończonym już tarasie dachowym zamku. Poinformowała o tym fundacja Schloss Berlin w Forum Humboldta.

Napis został umieszczony w trakcie rekonstrukcji barokowych fasad wraz z kopułą według historycznego modelu budowli. Tekst na kopule został skompilowany przez króla Prus Fryderyka Wilhelma IV z cytatów z Dziejów Apostolskich i listu św. Pawła do Filipian i głosi: "Nie ma w niczym innym zbawienia i nie dano ludziom innego imienia niż imię Jezusa na chwałę Boga Ojca. Aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych".

"Napis jest krytykowany z uwagi na fakt, że Forum Humboldta (...) ma służyć dialogowi kultur świata, co trudno pogodzić ze spornym napisem" - pisze "Berliner Zeitung".

Instytucje Forum Humboldta, do których należą Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego, Uniwersytet Humboldta, Kulturprojekte Berlin oraz muzeum miejskie, chcą na planowanej tablicy informacyjnej wyjaśnić, że rozumieją "kopułę jako architektoniczno-historyczny cytat w ramach przebudowy pałacu", dostrzegają jednak "jego społeczną problematykę" i będą się nim "krytycznie zajmować" w swojej pracy programowej.

Taras na dachu nowego berlińskiego Zamku Królewskiego będzie otwarty dla zwiedzających od soboty. Znajduje się na wysokości ok. 30 metrów i ma powierzchnię ok. 1800 metrów kwadratowych. Wstęp jest bezpłatny. Z tarasu roztacza się widok na reprezentacyjną ulicę Unter den Linden, Bramę Brandenburską, Wyspę Muzeów, wieżę telewizyjną i Czerwony Ratusz.

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy od otwarcia wystaw w Forum Humboldta pojawiło się około 220 tys. zwiedzających - informuje gazeta.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie