×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Instytucje kultury w Gdańsku chcą przyciągnąć do Starego Miasta

  • Autor: PAP
  • 19 maj 2022 12:41
Instytucje kultury w Gdańsku chcą przyciągnąć do Starego Miasta
Instytucje kultury w Gdańsku chcą przyciągnąć do Starego Miasta, fot.unsplash

Pięć instytucji kulturalnych z Gdańska podpisało list intencyjny programu "RadUNIA kultury". Jego celem jest wzmocnienie działalności kulturalnej na Starym Mieście oraz pokazanie potencjału instytucji działających w tym obszarze i prezentacja bieżącej oferty.

REKLAMA

W Nadbałtyckim Centrum Kultury w czwartek przedstawiciele pięciu instytucji kulturalnych zlokalizowanych w Gdańsku wzdłuż kanału Raduni i Skweru Heweliusza podpisali list intencyjny programu "RadUNIA kultury" - poinformowało w komunikacie Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, które jest jednym z sygnatariuszy.

Poza Muzeum UG, pod projektem podpisali się przedstawiciele Muzeum Miasta Gdańska, Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Oblackiego Centrum Edukacji i Kultury oraz Przedszkole Niepubliczne im. Panienki z Okienka.

Inicjatywa podpisania listu intencyjnego zrodziła się przy okazji obchodów 30-lecia Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

"Chcemy pokazać potencjał tego miejsca. Już w wakacje będzie się dużo działo. Musimy dostrzec, że to miejsce jest salonem kulturalnym i warto to wykorzystać" - zapewniała cytowana w komunikacie zastępca dyrektora NCK Renata Malcer-Dymarska.

W ramach programu strony zamierzają podjąć współpracę przy inicjowaniu, tworzeniu i realizacji wspólnych projektów lokalnych, regionalnych oraz międzynarodowych w zakresie kultury, sztuki, edukacji i turystyki w celu promowania potencjału kulturalnego Starego Miasta.

Ponadto, chcą wzajemnie promować działalność zrzeszonych w sieci instytucji w celu zwiększania dostępności swojej oferty.

Współpraca tych instytucji ma wpłynąć na przyciągnięcie większej liczby mieszkańców oraz turystów, co pozwoli na aktywizację tej części miasta.

Dyrektor Muzeum UG Marta Szaszkiewicz cytowana w komunikacie podkreślała, że zamierzają tworzyć sieć partnerską z dużymi instytucjami zlokalizowanymi w pobliżu Kanału Raduni. "Jestem przekonana, że ta współpraca pozwoli nam zrealizować fantastyczne i potrzebne projekty, które pozwolą wzmocnić pozycję kulturalną Starego Miasta. To ważny krok w kontekście dalszych prac nad rozwojem Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego" - oceniała.

W ramach programu "RadUNIA kultury" w tym roku odbędą się takie wydarzenia jak: 5 lat Przedszkola im. Panienki z okienka, Światowy Dzień Bursztynu, Potańcówka Festiwal Dźwięki Północy, Kino Letnie Bałtyk Movie, Gdański Festiwal Carillonowy czy Festiwal Klawesynowy.

Marta Szaszkiewicz cytowana w komunikacie zaznaczała, że po rozmowach z przedstawicielami jednego z oddziałów Muzeum Gdańska zamierzają stworzyć wspólną wystawę plenerową dotyczącą kobiet w nauce i ich wpływie na rozwój Gdańska. "Przestawimy sylwetki badaczek z trzech uczelni wchodzących w skład Uczelni Fahrenheita. Otwarcie wystawy odbędzie się 4 sierpnia podczas Jarmarku Dominikańskiego" - tłumaczyła dyrektorka Muzeum UG.

Stare Miasto w Gdańsku to północna część dzielnicy Śródmieście, położona nad zbudowanym przez Krzyżaków w XIV wieku Kanałem Raduni.

"Mamy nadzieję, że przyczynimy się do szerzenia wiedzy o Starym Mieście - temu służy inicjatywa RadUNII, Przestrzeń jest otwarta dla szerokiego spektrum działań. Liczymy, że współpraca będzie się rozwijała oraz że będzie wyjątkowo owocna" - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor Oblackiego Centrum Edukacji i Kultury o. Marcin Szafors.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie