REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Instytut Teatralny będzie miał drugą siedzibę. Remont w przyszłym roku

  • Autor: PAP
  • 29 lis 2022 16:30
Instytut Teatralny będzie miał drugą siedzibę. Remont w przyszłym roku
Instytut Teatralny zakupił za ponad 7 mln zł nieruchomość przy ul. Solec 103. fot. Shutterstock

Instytut Teatralny zakupił za ponad 7 mln zł nieruchomość przy ul. Solec 103. Po remoncie stanie się ona drugą siedzibą Instytutu.

REKLAMA

  • Instytut Teatralny (IT) im. Zbigniewa Raszewskiego zakupił nieruchomość (wraz z wieczystym prawem użytkowania gruntu) przy ul. Solec 103 w Warszawie.
  • Zakupiona nieruchomość ma przejść generalny remont, po którym stanie się drugą siedzibą Instytutu Teatralnego. 
  • Rozpoczęcie prac zaplanowano na 2023 rok.

Dzięki wsparciu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) Instytut Teatralny (IT) im. Zbigniewa Raszewskiego zakupił nieruchomość (wraz z wieczystym prawem użytkowania gruntu) przy ul. Solec 103 w Warszawie - poinformowano we wtorek na Fb IT. Jak wyjaśniono, w 2023 r. planowane jest rozpoczęcie generalnego remontu. "Po jego zakończeniu budynek będzie drugą siedzibą Instytutu. Przeniesie się do niego część działów IT" - napisano.

Całkowita wartość zakupionej nieruchomości przy ul. Solec 103 wyniosła 7 mln 316 tys. 150 zł.

Obecnie Instytut Teatralny mieści się na Jazdowie, w byłym Pawilonie VII Oddziału Chirurgicznego Szpitala Ujazdowskiego w Warszawie powstałym w 1905 r. z przeznaczeniem na oddział chirurgiczny.

Powołany w 2003 r. Instytut zajmuje się dokumentacją, promocją i animacją polskiego życia teatralnego. Jest Narodową Instytucją Kultury finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Instytut inicjuje publiczną debatę o współczesnym polskim teatrze, poszerza perspektywy towarzyszącej mu refleksji naukowej, wspiera działalność badawczą i edukacyjną. Prowadzi m.in. największy portal poświęcony w całości polskiemu teatrowi (www.e-teatr.pl), internetową encyklopedię polskiego teatru (www.encyklopediateatru.pl), specjalistyczną Księgarnię PROSPERO (www.prospero.e-teatr.pl) oraz wydawnictwo.

W IT znajduje się największe w Polsce archiwum tematyczne gromadzące dokumentację współczesnego teatru. Do dyspozycji wszystkich zainteresowanych jest olbrzymi zbiór artykułów prasowych, recenzji, zdjęć, programów teatralnych, afiszy, plakatów, dokumentów związanych z działalnością poszczególnych scen. Wiele zdigitalizowanych dokumentów udostępnianych jest w części wirtualnej archiwum na stronach: www.e-teatr.pl oraz www.encyklopediateatru.pl.

Pierwszym dyrektorem IT był Maciej Nowak. W latach 2014-18 placówką kierowała Dorota Buchwald. 1 listopada 2019 r. na stanowisko dyrektora powołana została Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, która od kwietnia pełniła obowiązki dyrektora IT.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie